חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

משמעות אדריכלות פנים

משמעות אדריכלות פנים

אדריכלות פנים, הידועה גם בכינוי עיצוב פנים, מהווה תחום ספציפי שיצא מעולם האדריכלות. עבודתו של אדריכל פנים ממוקדת בעיצוב הפנים של חללים בתוך הבית וגם מחוצה לו, עם ניצול מלא של מרחב נתון והתאמה להעדפות, צרכים ורצונות שונים של הלקוח. מדובר בתחום מקצועי מורכב, וותיק ומוכר, השם דגש על יצירת סביבה מחייה נאותה שמשלבת צרכים פונקציונאליים ואסטטיים.

התמקדות בחלוקת המרחב

בעוד האדריכלות עוסקת בתכנון של המבנה עצמו, הקרקע עליה הוא עומד, השלד שלו, חומרי בניה, היתרי בניה וכדומה, אדריכלות פנים ממוקדת יותר בתכנון ועיצוב חללים פנימיים של הבית על כל פרטיהם. 

זאת עבור מבנים חדשים או לשם שיפוץ מבנים קיימים. תכנון זה של המרחב הפנימי מבוסס קודם כל על צרכי המשתמשים במבנה, אישיים, משפחתיים, חברתיים, רגשיים ופיזיים. 

כמו כן, כל אדם מבקש ליצור בביתו מרחב נוח ונעים בעל חזות מועדפת, בו הוא יכול לנוח ולהירגע, לבלות ולסעוד עם בני משפחה, לארח חברים ומכרים וכדומה. 

צרכים אלו יבואו לידי ביטוי בתכנון ועיצוב חללים פרטיים כמו חדר שינה, חדרי ילדים, חדר עבודה וחדר רחצה, וכן בתכנון ועיצוב חללים משותפים לרבות פינת אוכל, מטבח, חצר, מרפסת, סלון ומבואה. 

צרכים אלו משתנים בין כל אדם ומשפחה והם משפיעים על חזות המרחב ונתוניו.

פרמטרים הנלקחים בחשבון

תכנון נכון של המרחב וניצולו המרבי עם סגנון עיצוב נבחר, מבוסס על שורה ארוכה של פרמטרים. 

בין היתר יש לקחת בחשבון את מידות וצורת החדר, מיקום וגודל מפתחים, כיווני אור ואוויר, מיקום תשתיות ובחינת המרחב מבחינת פרופורציות ואיזון. 

כמו כן המעצב בוחן קשת צבעים מתאימה למרחב, סוג חומרים וצורת עיבודם והמרקם שלהם, כיוון וצורת פתיחת דלת וחלונות, מיקום מערכות מיזוג ואופן התקנתן, פתרונות אחסון מתאימים, סוג, מידות ומיקום רהיטים, בחירת ומיקום גופי תאורה, בחירת מוצרי טקסטיל, שילוב אבזרי נוי ויצירות אומנות וכן הלאה. 

כל זאת מתוך ראיית צרכי בעלי הנכס ולמען יצירת מרחב הרמוני, נעים, בטוח ונוח בכל רחבי הבית מהסלון ועד חדרי הילדים.

תהליך עבודת המעצב

עבודת אדריכל פנים מבוססת על תהליך מקצועי, מעמיק ויסודי בן מספר שלבים, המשתנים בהתאם לאופי וסוג הפרויקט ודרישות הלקוח. יחד עם זאת, ישנם מספר שלבים בעבודות אדריכלות פנים, ברוב המקרים שלבים אלו כוללים:

הגדרות צרכים

יחד עם הלקוח מעצב פנים יבין את ייעודו של המרחב על חלליו השונים תוך התייחסות לרצונות, חלומות וצרכים שונים, לרבות סגנון עיצוב מועדף, אופי וגיל הגרים בבית, סגנון חייהם, תחומי עניין, התנהלות שוטפת וכדומה. 

גיבוש סגנון עיצוב וקונספט

רצונות וצרכי דיירי הבית יגובשו לכדי סגנון עיצוב וקונספט מוביל, הניכר באלמנטים שונים במרחב לרבות חלוקת החלל, צבעוניות הבית, החומרים בהם ייעשה שימוש, כמות אור ועוד. 

נתונים אלו יתאימו לסגנון עיצוב מועדף בין אם מודרני, קלאסי, כפרי, שילוב ביניהם או אחר. כמו כן הקונספט לבית יישען על הגדרת צרכים בסיסיים כמו מרחב רגוע ופרטי, בית מתקדם ויוקרתי, בית משפחה סולידי ונוח, מרחב ייצוגי וגדול לאירוח וכדומה.

בחינת הבית

המעצב יבחן את נתוני המבנה עצמו, התוכנית האדריכלית שלו, נתוניו ההנדסיים, הסביבה בה הוא שוכן, נקודות חוזק ותורפה של הבית, התשתיות שלו, גודל המבנה וצורתו, מפתחיו ועוד.

תכנון המרחב

צרכי, רצונות וחלומות דיירי הבית, לצד נתוני המבנה והגדרות תקציב, יכומתו לכדי תוכנית עבודה ריאלית המשלבת צרכים פרקטיים ואסטטיים ומספקת מענה לעיצוב הבית בכללותו, לצד ירידה לפרטי הפרטים של כל מרחב, חלל וחדר, עם פרוגראמה מסודרת וכתב כמויות. 

מסגרת תקציב

פרויקט העיצוב יעוגן בהגדרות תקציב אשר הגעה אליהן תבוסס על סדרי העדיפויות של הלקוח. עלויות הפרויקט יפורטו לכל פרטיו כגון חומרים ועבודות שיש לבצע, רמות גימור אפשריות, בחירה נכונה של רהיטים ועוד.

לוחות זמנים

תוכנית עבודה מסודרת של מעצב מקצועי גם תפרט לוחות זמנים משוערים של ההליך, הלוקחים בחשבון זמני אספקה של חומרים, מוצרים ורהיטים וזמני עבודה של אנשי מקצוע שונים כמו נגרים, צבעים וחשמלאים.

סקיצות לבחירה

במרבית המקרים מעצב פנים יציג בפני לקוחותיו מספר אפשרויות לתכנון ועיצוב ביתם, מהן תיבחר תוכנית אחת סופית. 

תוכנית עבודה

המעצב יכין תוכנית עבודה סופית הכוללת פרוגראמה וכתב כמויות ומפרטת את כל שלבי ומאפייני הפרויקט על חומריו ועלויותיהם וזמני עבודה משוערים. בין היתר תוכנית זו תפרט פעולות של שבירת ובניית קירות, דלתות ומפתחים, שינוי בתשתיות הבית, רכישת חומרים בכמות נדרשת ועלותם, ועוד. כמו כן תוכנית זו תפרט את מידת מעורבותו של המעצב בפרויקט בהתאם להעדפות הלקוח.

מכרזים

לא אחת אדריכל פנים גם מסייע באיתור ובחירת אנשי מקצוע לעבודות השונות הדרושות בבית על ידי מכרז. 

רכישות

בהתאם לרמת המעורבות המבוקשת מעצב פנים גם יכול ללוות הליכים של רכישת חומרים, מוצרים ורהיטים לבית מחנויות, ספקים ואנשי מקצוע מתאימים.

חצר מונגשת

רוצה שהבית יתאים את עצמו אליך?

למידע נוסף מלא/י פרטים

לפגישת ייעוץ ראשונית