חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

איך משדרגים את הבית שלכם עם מעצב פנים?

מעוניינים למכור או להשכיר את הבית? מבקשים לשפר את האיכות החיים? רוצים לדעת איך מעצב פנים יכול לשדרג את הבית שלכם? כדאי שתקראו את המאמר הבא.

למה בכלל לשדרג? 

בעולם התובעני בו אנו חיים אין ספק שבית נעים, שליו, מזמין ומפנק יכול לתרום לאיכות החיים. 

כדי לזכות בסביבה שכזאת יש צורך בסיוע מקצועי ממי שיודע כיצד לשדרגה ולהפכה לאואזיס בלב הכאוס שמסביב. מעבר לכך, הצורך בשדרוג הבית נובע גם משיפור ברמת החיים וברצון להתאים את חזות ומאפייני הבית לרמה זו. 

גם הרצון למכור או להשכיר נכס מצריך לא פעם שדרוג של הבית. במטרה להפכו ליותר אטרקטיבי ואף לתרום לעליית ערכו בשוק עדיף לעשות זאת בצורה נכונה ולהיעזר באיש מקצוע. יש לציין כי שדרוג הבית עם מעצב פנים יכול להתבצע ברמות שונות, החל משינויים קוסמטיים ועד לשיפוץ מקיף.

מה צריך לשדרג?

אם הבנתם שאתם רוצים לשדרג את ביתכם, נשאלת השאלה – מה בדיוק יש לשדרג? התשובה לשאלה זו נובעת משני מרכיבים עיקריים: הצרכים ורצונות שלכם לצד מצבו של הבית.

צרכים ורצונות אישיים

בכדי לדעת מה יש לשנות בביתכם, בפגישה עם מעצב פנים הרצון לשדרוג יפורק לגורמיו. בתור התחלה יש להבין את הרצונות, הצרכים והחלומות שלכם, למשל מה חסר לכם בבית כיום, האם חזותו אינה מספיק נאה, האם חסרה לכם פינה לנוח?

אם אין לכם מספיק מקום לארח, או אולי אתם רוצים לשפר את רמת הבישולים שלכם, את איכות השינה שלכם, או להעניק לילדכם המתבגר חדר הולם. במקביל יש להבין מה הייתם רוצים שיהיה בביתכם, למשל סלון חדש, מטבח מאובזר, אמבטיה מפנקת, יותר אור, פינת קולנוע, אזור עבודה וכדומה.

נתוני הבית

לצד הבנת את הרצונות והצרכים שלכם, מעצב פנים יבחן ביחד עמכם את ביתכם על מצב התחזוקה שלו, נקודת החוזק והתורפה שלו, מה אתם אוהבים יותר או פחות בבית, מה הייתם רוצים להשאיר ומה לשנות. 

כמו כן, המעצב יבדוק מה יש לשנות בכדי לשפר את מצבו של הבית ולהתאימו לצרכים ורצונות אישיים, למשל אם יש לשנות את כל הסלון ולשבור את קירותיו, או אולי תספיק החלפת ספה וצביעת קירות. 

בהמשך נתונים אלו יאוגדו לכדי תוכנית עבודה ריאלית המתאימה להגדרות תקציב של הפרויקט. 

גיבוש תוכנית עבודה, קונספט וסגנון עיצוב 

על פי הרצונות והצרכים של בעלי הבית, הגדרות התקציב ונתוני הבית עצמו, מעצב פנים יפעל לגיבוש קונספט עם סגנון עיצוב מוביל ותוכנית עבודה מפורטת. 

לשם כך יוצגו בפני בעלי הבית מספר רעיונות שמהם ייבחר אחד שיהווה בסיס לקונספט ותוכנית עבודה. 

חשוב לציין כי היכולת להגיע לתוכנית עבודה, סגנון עיצוב וקונספט נאות תלויה לא אחת בתקשורת שבין המעצב לבעלי הבית ויכולתם לפתח דיאלוג פתוח, מובן ומפרה.

תוכנית העבודה עצמה תתרום לשדרוג פונקציונאלי ואסטטי של הבית, החל מתפיסתו כמכלול אחד ועד לבחינת כל חלל וחדר בנפרד על פרטיו השונים. 

בין היתר שדרוג הבית יכול להתבסס על חלוקה מחדש של חלליו, ניצול מרבי של מרחב נתון, שיפור תנאי תאורה וזרימת אוויר בבית, רענון חזות הבית על ידי צביעתו מחדש, יצירת פתרונות אחסון חכמים, הוספת פריטי נוי ואומנות ייחודיים, התקנת מטבח מאובזר, החלפת ריצוף, חיפויי קירות, בחירת ומיקום רהיטים וגופי תאורה, ועוד.

אפשרויות שונות לשדרוג הבית עם מעצב פנים

למעשה, תוכנית עבודה לעיצוב פנים הבית יכולה להכיל שורה ארוכה של אופציות ועבודות לשדרוג סביבת המחייה, כפי שניתן לראות בדוגמאות הבאות:

מרחב הרמוני וזורם

מרחב הרמוני הינו מונח שמעצב מקצועי ידע כיצד ליישמו בפועל, עם בית שנעים להיות בו ושכל מרכיבו משתלבים נכון אחד עם השני. 

יישום זה יבוא לידי ביטוי על ידי חלוקה נכונה של המרחב, מיקום מוצלח של רהיטים ופריטים נוספים, הימנעות מעומס יתר, שמירה על חלל נוח, מואר ומרווח, ועל ידי אחידות בסגנון עיצוב, חומרים, צבעים ומרקמים וכדומה.

חלוקת המרחב

מעצב פנים יחלק את המרחב וימקם את חפציו ורהיטיו באופן יעיל ונוח שיענה לצרכים שונים של בעלי הדירה. 

כך למשל, בחדר השינה בהתאם לגודל וצורת החדר, מיקום החלונות והדלתות, יוחלט על מיקומה של המיטה הזוגית באופן נוח לשני בני הזוג. זאת לצד תכנון מיקומם של ארון, פינת איפור, פינת ישיבה או עבודה וכן הלאה. 

פתרונות אחסון חכמים

אחת הסיבות לעומס יתר בבתים היא ריבוי של פריטים הנמצאים במרחב. לפריטים אלו יש לתכנן פתרונות אחסון נאותים, נוחים ומספקים, שלא אחת יהיו נסתרים מהעין או שישתלבו בבית בצורה אסטטית. פתרונות אלו יכולים להיות ארונות, שידות, מגרות, ארגזי אחסון, נישות גבס, מדפים, סלסלות ועוד.

להוסיף צבע לקירות הבית

רוב האנשים גדלו על גישה לפי קירות הבית נדרשים להיות ניטראליים בצבע לבן אחיד. אולם בפועל אין בעיה להוסיף צבע לקיר אחד או יותר במרחב. 

יתרה מכך, קירות צבעוניים יכולים בהחלט לתרום לשדרוג חזותה של הסביבה הביתית, להוסיף לה עניין ועומק ולתמוך בסגנון עיצוב נבחר. 

כמו כן, הבחירה בצבעים לקירות משתנה בהתאם לסגנון העיצוב המבוקש ונתוני הבית. למשל, חלל קטן עדיף לצבוע בגוון בהיר התורם לתחושה יותר פתוחה ומרווחת, בית בסגנון כפרי יש לצבע בגוון של שמנת, חום וגוונים חמים נוספים, בעוד שלבית בסגנון מודרני יתאים שילוב של קירות לבנים ואפורים.

צבע לא רק בקירות

ההתייחסות לצבע ניכרת לא רק בקירות הבית אלא בכל רבדיו ומרכיביו, בין אם גוון ריצוף, ריהוט, וילונות, שטיחים ואפילו הצבע הנבחר ליצירת אומנות ולגוף תאורה. 

כל זאת עם בחירה של גוון אחד מוביל לצד נגיעות נוספות של צבע מנוגד או משלים, היכול להתבטא בקיר אחד שונה, בגוון של כריות או בכורסא בצבע ייחודי.

החדרת אור למרחב

לא אחת, תאורה נכונה של החלל תורמת רבות לשיפור חזותו. לכן יש חשיבות רבה לתכנון המרחב על פי נתוני התאורה הטבעית שלו ועם התקנה נכונה של גופי תאורה. 

גישה זו תסייע ביצירת מרחב מואר ופתוח, בפיסול המרחב ויצירת נקודות עניין, לצד חלוקת החלל לאזורים מוגדרים ועם תאורה המספקת מענה פרקטי לצרכים שונים, כמו בישול, גילוח, קריאה, עבודה במחשב וכדומה.

פתרונות ישיבה

לעיתים קרובות מה שחסר להפיכת חלל או חדר מסוים ליותר נוח הם עוד פתרונות ישיבה. כך למשל, דרגש מעוצב בכניסה לבית יכול לסייע בחליצת נעליים וספסל קטן במקלחת יכול להעניק פינה נוחה לשבת ולהתארגן בה לאחר ולפני רחצה. 

גם כורסא נוחה בחדר השינה תעניק פינה שקטה ופרטית להירגע בה לבד מתלאות היום, ולפעמים מה שחסר בחדר ילדים זה פופ רך.

טקסטיל

טקסטיל מהווה חומר נפוץ המשמש לפריטים שונים כמו וילונות, ריפודי ספות, כורסאות וכיסאות, שטיחים, כיסויי מיטה, מפות ועוד. 

לכן יש חשיבות רבה לבחירת טקסטיל מתאים לסגנון עיצוב הבית, לחומרים ממנו הוא עשוי ולגווניו. למשל, לבית בסגנון כפרי יתאימו בדים טבעיים כמו פשתן וכותנה בגוונים בהירים וטבעיים.

נקודות עניין

שדרוג הבית עם מעצב פנים מנוסה יביא ליצירה של נקודות עניין שיהפכו את החלל לייחודי ואטרקטיבי. נקודות כאלו לרוב נוצרות על ידי בחירה בצבע, חומר, מרקם או פריט אחד שונה במרחב. 

לדוגמא, נקודת עניין יכולה להיות קיר עם טפט ייחודי, מראה גדולה עם מסגרת מעניינת, גוף תאורה מרשים, מזנון עתיק, יצירת אומנות מרשימה, עציץ גדול וכדומה.

שיתוף

עוד מהבלוג

צרו אתנו קשר

חצר מונגשת

רוצה שהבית יתאים את עצמו אליך?

למידע נוסף מלא/י פרטים

לשיחת ייעוץ ראשונית