חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כיצד תשלבו בין בנייה קונבנציונלית לבנייה בעץ

מצד אחד, אתם חולמים על בית עץ כפרי. מצד שני, אתם לא מוכנים לוותר על שיטת בנייה מוכרת וקונבנציונלית ועל בית מודרני ומתקדם. אם אתם מבקשים לשלב בביתכם אלמנטים של בנייה בעץ לצד אלמנטים של בניה קונבנציונלית, כדאי לפנות לגורם מקצועי שיעזור לכם למצוא את האיזון הנכון בין שיטות בניה וסגנונות עיצוב שונים, כך שישתלבו אחד עם השני באופן הרמוני, נכון, אסטטי ופרקטי. שילוב זה יתבטא בכל חלל בבית עם בחירה נכונה בפריטים השונים המרכיבים אותו.

המשמעות של המונחים השונים

לפני שבכלל מתחילים לדבר על שילוב, יש להבין את ההבדל בין שתי שיטות הבנייה, מעץ וקונבנציונלית:

בנייה קונבנציונלית – חשוב להבין כי המונח בנייה קונבנציונאלית הינו מקומי ומתייחס לשיטת בנייה מקובלת בישראל. מדובר בשיטה וותיקה ומוכרת העושה שימוש בבטון רטוב ובלוקים שמשמשים להקמת שלד מבנה מאסיבי ועמיד. 

זוהי שיטת בניה יחסית פשוטה ליישום שאינה דורשת מיומנות מקצועית גבוהה של הפועלים בשטח. יחד עם זאת, בניה קונבנציונלית הינה ממושכת ומייצרת הרבה מאוד פסולת, ויחסית לשיטות בניה עכשוויות מציגה בפועל רמה פחות טובה של בידוד תרמי.

בניה בעץ – שיטת בנייה קלה עם שלד העשוי מקורות של עץ שניתן לחפותו בעץ ובחומרים נוספים כמו צמנט בורד. בנייה בעץ נחשבת להרבה פחות מזהמת ולכן  ידידותית יותר לסביבה, היא מהירה יותר לביצוע,  ומציגה רמה גבוהה של בידוד תרמי.

למה בכלל לשלב?

עולם הבנייה והעיצוב מציע מגוון שיטות בנייה וסגנונות עיצוב שונים, לרבות בניה קונבנציונלית או בניה מעץ. בפועל, אנשים הם הרבה יותר מורכבים ולא אחת מה שמתאים להם אינו שיטת בניה או סגנון עיצוב אחד ספציפי, אלא שילוב שלהם.

כך למשל, יש כאלו החולמים על בית שיהיה סטנדרטי אך ישלב נגיעות של עץ, ומנגד יש כאלו המבקשים בית מעץ אך מעוניינים שיהיו בו היבטים קונבנציונאליים. כמו כן, יש מי שחולם על בית כפרי עם היבטים מודרניים ומנגד יש מי שרוצה בבית מודרני עם נגיעות חמות של סגנון עיצוב כפרי. 

שילובים שונים אלו באים לידי ביטוי בתכנון האדריכלי של המבנה ובגישות עיצוב פנים משולבות, השואפות ליצור חלל הרמוני שמספק לבעליו מענה אסטטי ופרקטי כאחד. 

לא אחת הצורך לשלב בין סגנונות נובע מתוספת בנייה למבנה קיים, כמו הוספה של חדר ואף הוספה של קומה שלמה. תוספות אלו לעיתים מבוססות על בניה קלה מחומרים השונים מאלו שהבית עשוי מהם, ולכן נדרש שילוב נכון של סגנונות עיצוב.

בחירת שיטת בנייה

בתכנון אדריכלי ועיצובי של בית יש לבחור אם רצונכם בבית קונבנציונאלי עם שלד של בטון רטוב ובלוקים, או בית עם שלד מפלדה/ברזל או בית עם שלד מעץ. בכל שיטת בניה ניתן לשלב כאמור אלמנטים מסוג הבניה השני. יתרה מכך, ניתן למעשה לבנות בית עץ שניראה קונבנציונלי ומנגד לבחור בבית קונבנציונאלי עם חזות של בית עץ:

בית קונבנציונלי– בבית עם שלד מבטון ובלוקים ניתן לחפות את הרצפה, התקרה  ו/או כל חלק מקיר בעץ. כמו כן ניתן להוסיף קורות מעץ בתקרה ולבחור במגוון פריטים מעץ לחללים השונים בבית, לרבות מדרגות, מעקות, רהיטים, מטבח ומרפסת. בנוסף, גג הבית יכול להיות על בסיס עץ ורעפים.

בית עץ – בית משלד מעץ ניתן לחפות מחומרים שונים, גם כאלו בעלי מראה קונבנציונאלי של בלוקים ובטון. כמו כן בבית זה הריצוף יכול להיות עם אריחי אבן, ואפשר לשלב בו פריטים מכל חומר גלם מבוקש, בין אם עץ, מתכת, זכוכית וכדומה.

בחירה בסגנון עיצוב מוביל

השילוב בין חומרים של בנייה מעץ לבין קונבנציונאלי, מושפע רבות מסגנון העיצוב המבוקש בין אם כפרי קלאסי, מודרני, כפרי מודרני או אחר. כל סגנון שייבחר ישפיע על עיצוב הבית והאווירה שבו, החומרים המרכיבים אותו, היחס בין פריטים מעץ לקונבנציונאליים וכדומה.

הבחירה בסגנון עיצוב כפרי מודרני תעניק לכם חלל עם אלמנטים טבעיים מעץ, למשל בפריטי ריהוט ורצפת פרקט, המעניקים למרחב תחושה ביתית וחמימה. זאת לצד אלמנטים עכשוויים העושים שימוש בזכוכית, אלומיניום ובטון חשוף, ומעניקים למרחב חזות מודרנית, נקייה, אלגנטית ומתקדמת. כמו כן סגנון זה משלב בין מרחבים פתוחים, מרווחים ונקיים לצד אלמנטים נעימים, ביתיים וטבעיים.

מעבר לכך שני סגנונות העיצוב, מודרני וכפרי, דוגלים בתשתיות וגימורים חשופים הניכרים בחומרים ופריטים שונים בבית, למשל כמערכות צנרת גלויה, קורות עץ בתקרה, עץ מלא מחוספס בריהוט עם עבודת פרזול גלויה, קירות חשופים ועוד. הגישה המודרנית ניכרת גם בחללים מתקדמים ומאובזרים בציוד ומכשור חשמלי חדשני, ומערכות שליטה ואחסון חכמות.

שילוב סגנונות בחללים השונים

עיצוב בית המשלב בניה בעץ וקונבנציונלית משתנה בין כל חדר וחלל בסגנונו, וזאת בהתאם לנתוניו והעדפות בעליו כפי שניתן לראות בדוגמאות הבאות:

סלון – סלון הבית יכול להיות עכשווי עם נגיעות של עץ או סלון כפרי עם נגיעות עכשוויות. כך למשל, ניתן לעצב סלון כפרי עם ריהוט כבד מעץ ולשלב בו קיר חשוף מבטון צנרת גלויה. 

כמו כן הסלון יכול להיות בסגנון עכשווי בקו נקי ומודרני עם פריט עץ דומיננטי אחד, כמו שולחן קפה מאסיבי מעץ מלא ומחוספס, שידה או ויטרינה מעץ בסגנון וינטאג’ ועם קיר אחד של לבנים. 

יתרה מכך, אפשר גם לעצב אלמנטים המשלבים את שני הסגנונות כמו שולחן עץ מאסיבי עם משטח זכוכית או מדרגות עץ עם מעקה נירוסטה, או נישת גבס עם מדפי עץ מלא.

מטבח – בתכנון המטבח אפשר לשלב דלתות לארונות מעץ מלא מחוספס לצד חיפוי קירות מזכוכית מודפסת חלקה ועכשווית. כמו כן אלמנטים עכשוויים במטבח כפרי יכולים להתבטא בכיור ומשטחי נירוסטה, גופי תאורה מודרניים ובציוד ומכשור חשמלי מתקדם. 

מנגד, אפשר לבחור במטבח מודרני עם נגיעות של עץ, למשל שולחן אוכל מעץ גושני מלא או קורות עץ חשופות בתקרה.

חדר השינה – את חדר השינה ניתן לעצב כחדר כפרי חמים ונעים עם ריצוף פרקט ומיטה גדולה, המשלב אלמנטים עכשוויים כגופי תאורה מודרניים או פתרונות הצללה מתקדמים. 

מנגד, ניתן ליצור חדר שינה מודרני עם קו נקי ובגוונים עכשוויים של לבן, אפור ושחור ולשלב בו נגיעות רכות של עץ, למשל עם פינת איפור מעץ מלא או כורסא בסגנון כפרי.

מרפסת – גם את מרפסת הבית אפשר לתכנן עם שילוב של אלמנטים שונים, למשל עם דק מעץ וריהוט מתכת עמיד לגינה. חשוב שסגנון עיצוב המרפסת יתאים לסגנון עיצוב פנים הבית, וכן שיקשר בין המרחב החיצוני לפנימי.

בחירה בגורם מקצועי ומנוסה

כפי שניתן לראות, יש דרכים רבות לשלב בין בניה מעץ ובנייה קונבנציונלית. יחד עם זאת, מכיוון שמדובר בגישות בניה ועיצוב שונות, יש להיעזר בשירותיו של גורם מיומן היודע כיצד לשלבן נכון ולהפכן למרחב אסטטי, מאוזן והרמוני, המותאם לצרכים הפרקטיים של בעליו. 

ללא מיומנות כזו, תכנון ועיצוב הבית יכולים להסתכם במרחב כאוטי שחסר קו מוביל המאחד אותו. מנגד, גורם מיומן יידע כיצד ליצור את האיזון המתבקש באופן המשדרג את החלל ומספק מענה שלם לרצונות והעדפות דיירי הבית.

אנחנו אוהבים לתכנן ולבנות בתים עם גישה יצירתית, גמישות מחשבתית רבה ושיתוף מלא של בעלי הבית בהליך. גישה זו מובילה ליצירת מרחב המתאים באופן שלם לכל צרכי המשפחה, עם ניצול מירבי של מרחב נתון, עמידה מלאה בהגדרות התקציב, וסביבה מעוצבת ומתקדמת שנעים ונוח לחיות בה.

שיתוף

עוד מהבלוג

צרו אתנו קשר

חצר מונגשת

רוצה שהבית יתאים את עצמו אליך?

למידע נוסף מלא/י פרטים

לשיחת ייעוץ ראשונית