חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כך תבצעו תכנון אופטימלי של הבית שלכם

עומדים בפני קניית דירה, תכנון בית חדש או שיפוץ נכס מאסיבי? רוצים לדעת איך תבצעו תכנון אופטימאלי של הבית שלכם? לפניכם מספר דגשים מרכזיים בנושא חשוב זה.

יפה שעה אחת קודם

חשוב להבין כי תכנון מרחב ביתי הינו הליך מורכב וממושך הלוקח בחשבון שורה ארוכה של פרמטרים, מערב גורמים שונים ונדרש ברכישות רבות. 

לכן, לצורך תכנון בית חדש ומושלם יש לדאוג להקדיש לנושא מספיק זמן של מספר חודשים לכל הפחות, במהלכם תוכלו לחשוב, להתלבט, לבחור בין רעיונות שונים, לבחון אספקטים שונים של עיצוב, לאתר ספקים ואנשי מקצוע נאותים וכדומה. 

מנגד, תכנון בית בזמן מוגבל ידרוש מכם לפעול תחת לחץ עם הבנות ומסקנות חלקיות בנושא, ולאו דווקא מושלמות עבורכם.

רק עם סיוע מקצועי

אם אתם רוצים באמת להגיע לתכנון נכס אופטימלי ואין לכם רקע או ידע מקצועי בתחום, אל תנסו לעצב אותו לבד מכיוון שהוא יסתכם במקרה הטוב בבית בנאלי שניתן להסתדר בו. 

במקרה הפחות טוב בבית שלא משרת את הצרכים שלכם ולא מייצג את טעמכם האישי. הסיבה לחוסר היכולת לבצע את ההליך לבד נובעת ממורכבות תחום עיצוב הפנים והיותו כרוך בשורה ארוכה של פרמטרים פונקציונאליים ואסטטיים שיש לקחת בחשבון. 

רק ידע וניסיון מקצועי ומעשי בתחום יכולים לכמת את הפרמטרים לכדי תוכנית אופטימאלית ברת מימוש שעומדת בהגדרות זמנים ותקציב.

גם יפה וגם יעיל

חשוב לזכור שבית אינו מיצג, ולצד חזותו הנאה הוא גם נדרש לספק מרחב נוח ויעיל לחיות בו. לכן כל רעיון עיצוב שעולה על רוחכם יש לבחון לא רק מהיבט חזותי ואסטטי אלא גם מהיבט פרקטי ופונקציונאלי. 

לשם המחשה, כאשר אתם קונים מיטה חדשה לחדר שינה תרצו שהיא תהיה לא רק יפה אלא גם נוחה לשימוש וגם בגודל מספק להוספת עוד פריטים בחדר כמו שידות. 

מה הקונספט שלכם

תכנון ועיצוב בית מתחיל בבחירת קונספט מוביל עבורו, עם שפת עיצוב אחידה הניכרת בכל חלל ומרחב. שפה זו תתבטא בסגנון עיצוב הבית, בצבעוניות שלו, חומריו, ברהיטים, האווירה שהוא משדר וכדומה. 

הבחירה בקונספט מתאים מתחילה בחלומות שלכם וכיצד אתם רואים את הבית המושלם ברוחכם. 

כך למשל, יש מי שחולם לגור בבית כפרי חמים ואותנטי, אחרים חולמים על בית מתקדם ועכשווי עם כל חידוש טכנולוגי ועם עיצוב אופנתי ומרשים, ויש אחרים החולמים על בית שנלקח מתוך אחוזה אירופאית מלאה הדר ופאר. 

חלומות שקורמים עור וגידים

בכדי להגדיר ולהעניק לחלומות לעיצוב ביתכם צורה ספציפית כדאי לשוטט באתרים רלוונטיים ברשת ולאתר עיצובי בתים שמדברים אליכם ומרגשים אתכם, ושהייתם רוצים שיבוא לידי ביטוי בביתכם. 

חלומות אלו ודוגמאות שיש לכם עבורם יספקו למעצב הפנים הבנה ראשונית אודות קונספט נכון לעיצוב ביתכם, אשר יהפוך לתוכנית ריאלית המותאמת גם למאפייני הבית, הגדרות תקציב וצרכים פרקטיים.

מה אתם צריכים

לצד הגדרת וגיבוש קונספט, תכנון של בית מושלם נדרש גם לספק מענה פרקטי לצרכים השונים שלכם. בין היתר יש לקחת בחשבון את גיל ומספר הנפשות בבית, אורח חיים ואופן התנהלות שוטפת בבית, תחומי עניין ופעילות מועדפת המבוצעת בכל חדר ומרחב. 

כך למשל, יש מי שנדרש במטבח עם מזווה גדול ואחרים נדרשים במטבח עם שני מקררים ומקפיא. כמו כן, יש מי שרואה בסלון מקום למנוחה ומפגש משפחתי ואחרים רואים בו מקום לאירוח או חדר ייעודי לצפייה בטלוויזיה. 

כל אלו ועוד מהווים אלמנטים מהותיים המשפיעים על תכנון המרחב הביתי והפרטים שהוא יכיל.

כמה כסף יש לכם

כמו בכל פרויקט גם בתכנון בית יש להבין את מסגרות התקציב ולפעול בתוכן. בהתאם למסגרות אלו ניתן יהיה לקבל תכנון ריאלי של מרכיבי הבית השונים, עבודות וחומרים נדרשים עבורו. חשוב לציין כי ביד מנוסה ואמונה בתחום ועם חשיבה יצירתית, ניתן להגיע לתוצאות מבוקשות גם במסגרות תקציב מוגבלות.

הרמוניה ואיזון

המבנה שלנו כבני האדם גורם לנו להרגיש בנוח במרחב מסודר, מאוזן והרמוני. מרחב שכזה נוצר על ידי שמירה על חזות אחידה של המרחב, בין אם באמצעות צבעוניות, חומריות או סגנון עיצוב, וכן יצירת חלל מאוזן מבחינת חלוקת פרופורציות בין פרטיו השונים והיותם מתאימים במידותיהם למרחב. 

בחלל הריק

אם אתם חושבים שתכנון מרחב בייתי מתייחס למה שיש בו, אתם טועים ובגדול. תכנון ועיצוב מרחב מבוסס קודם כל על המרחב הריק, נפחו וצורתו, שלתוכו יוצקים חומרים שונים באופן פרופורציונאלי, מאוזן והרמוני.

מקרו ומיקרו

בעת תכנון הבית יש להתייחס אליו בו זמנית בקנה מידה רחב הרואה את כל התמונה, ובקנה מידה צר הרואה את הפרטים הקטנים. גישה זו תסייע ליצור מרחב אסטטי ופרקטי, אשר האמירה שלו ניכרת באווירה הכללית ומעוצבת על ידי הפרטים קטנים מתאימים שעושים את כל ההבדל. 

אל פרטים האלו יש להתייחס בכל חלל וחדר בבית, בין אם עבור בחירת שטיחון לחדר שינה בגודל, דוגמא וטקסטורה מתאימה, בחירת ידיות לארונות המטבח, סוג ברז בכיור חדר האמבטיה, וילונות למטבח וכדומה.

נקודות חוזק ותורפה

לכל מבנה יש נקודות חוזק שכדאי להדגיש ונקודות תורפה שכדאי לטשטש. לכן תכנון נכון של בית יתייחס לנקודות אלו ויביאן לכדי ביטוי במרחב. 

כך למשל, חלון גדול בסלון עם קו אופק אורבאני מרשים, יש להדגיש במרחב ולא להפנות לו גב, אלא ליצור את הסלון סביבו כך שהחוץ יחדור לפנים ויהפוך את החלון לתמונה הכי יפה החדר, התורמת גם להחדרת אור לחלל. 

מנגד, אם לסלון יש תקרה נמוכה ניתן לטשטש עובדה זו על ידי עיצוב קירות עם פסים אנכיים היוצרים אשליה של גובה.

ויהי אור

יש לדעת כי לא רק חומר מעצב את המרחב, אלא גם אור המעניק לחלל עומק, תורם לתיחומו והגדרתו ועוד. 

לכן, בעת עיצוב הבית יש לתת את הדעת על התאורה שלו, טבעית ומלאכותית כאחת, ולבחון כיצד היא מעצבת את החלל והאווירה שבו ומספקת מענה לצרכים פרקטיים שונים כמו קריאה, בישול, עבודה במחשב ועוד.

רק בהקשרו

ראיתם פריט שאתם ממש אוהבים כמו ספה מיוחדת, וילון מרשים, גוף תאורה מתקדם או ריצוף יוצא דופן? לפני שאתם מוסיפים אותו לביתכם ודאו כי הוא מתאים לעיצובו הכללי של המרחב בסגנונו, מידותיו, גווניו וחומריו. 

חשוב להבין כי גם פריט יפה ומיוחד ככל שיהיה, אם הוא אינו מתאים בסגנון עיצובו לסביבתו, הוא רק יגרע ממנה וגם הפריט עצמו ייראה הרבה פחות מרשים ממה שדמיינתם. 

להוסיף צבע

גם לצבע יש משקל משמעותי בעיצוב החלל בהשפיעו על חזותו והאווירה הנוצרת בו. כך למשל, צבעים בהירים ומבריקים תורמים ליצירת תחושה של חלל יותר גדול, פתוח, מואר ומרווח. 

כמו כן צבעים קרים כמו כחול וירוק מעניקים תחושה נקייה וקרירה, וצבעים חמים כמו כתום וצהוב יוצרים תחושה ביתית וחמימה.

להרגיש במרחב גדול יותר

אם כמו רבים באוכלוסיה נדרשתם להסתפק בדירה יחסית קטנה, יש לא מעט אפשרויות לתכננה ולעצבה כך שתעניק תחושה של מרחב יותר גדול. בתור התחלה צרו מרחב שאינו עמוס ודחוס ושאין בו פריטים מיותרים. 

כמו כן העדיפו חללים גדולים עם פחות קירות מאשר חדרים קטנים ודחוסים. מנגד, הגדילו פתחי חלונות ודאגו לחדירה כמה שיותר מרובה של אור טבעי לבית. 

בנוסף, צבעו את הדירה בגוונים בהירים ודאגו שיהיו בה כמה שיותר אלמנטים מבריקים כמו מראות או צבע קיר מבריק. 

גם אריחים גדולים תורמים לתחושה מרווחת, פסים אופקיים יגרמו לדירה שלכם להרגיש יותר רחבה, ואנכיים ליותר גבוהה. 

שיתוף

עוד מהבלוג

צרו אתנו קשר

חצר מונגשת

רוצה שהבית יתאים את עצמו אליך?

למידע נוסף מלא/י פרטים

לפגישת ייעוץ ראשונית