חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מה הקשר בין תכנון אדריכלי ועיצוב פנים ?

מתכננים לבנות בית פרטי? חשוב שתקבלו את שירותיו של מעצב פנים, וכמה שיותר מוקדם בפרויקט לאור השפעת עיצוב הבית על התוכניות האדריכליות שלו. אז מה דומה ומה שונה בין אדריכלות לעיצוב פנים ? על כך יוסבר במאמר הבא.

להתמודד עם האתגר שבתכנון ועיצוב בית פרטי

בניית בית פרטי היא ללא ספק פרויקט סבוך, מורכב וארוך, המערב גורמים רבים ושונים שיש לספק להם תוכניות עבודה מסודרות, לפקח אחר עבודתם ולדאוג שלא יחרגו ממסגרות התקציב. 

כפועל יוצא מכך, בכדי לנהל פרויקט כזה באופן מוצלח עם מענה שלם לרצונות וצרכי בעלי הבית, יש צורך בתוכניות עבודה מסודרות למבנה עצמו ולאופן עיצבו. לכן, לצד שירותי אדריכל יש צורך גם בשירותי עיצוב פנים אשר יבטיחו תכנון נכון של חללי הבית, פנימיים וחיצוניים, בהתאם לסגנון העיצוב המבוקש ובהתאמה לצרכי בעלי הבית, סגנון ואורחות חייהם. 

בנוסף, המעצב יכין תוכנית עבודה מפורטת עם כתב כמויות, שתהווה בסיס לעבודת אנשי מקצוע שונים כמו נגרים, צבעים, חשמלאים, רצפים וכדומה.

שני תחומים מקבילים אך שונים

חשוב להבין כי תכנון אדריכלי ועיצוב פנים הינם שני תחומי עיסוק נפרדים עם מכנה משותף רחב וחפיפה בעבודתם. 

בכדי להבין את חיוניותם של שירותים אלו והחפיפה ביניהם יש תחילה להבין את תפקידם של מעצב פנים ואדריכל בתכנון, עיצוב ובניית הבית.

תפקידו של האדריכל

תפקידו המרכזי של האדריכל ממוקד בתכנון כללי של המבנה מאפס, מתוך ראיית צרכים הנדסיים ועם פיקוח אחר בניית הבית בפועל בתוך מסגרת תקציב נתונה. 

עבודתו כוללת בין היתר בדיקת נתוני שטח ותכנון בית מתאים לנתוניו, תכנון אדריכלי של הבית, תכנון שלד וקונסטרוקציה מאושרים על ידי מהנדס בניין, הגשת תוכניות לועדות מקומיות וקבלת היתרים ואישורים עבורם, בניית קירות, תקרה, ממ”ד, הכנה לתשתיות וכדומה.

תפקידו של מעצב פנים

תפקידו של מעצב פנים הוא להכין תוכנית פנים וחוץ לבית הפרטי תוך התייחסות לפונקציות פרקטיות ואסטטיות וכן התייחסות לכל חלל וחלל בבית ומסגרות תקציב. תוכניות אלו מבטאות בפועל את חלומות, צרכי ורצונות בעלי הבית עם ירידה לפרטי הפרטים, והבנת אורחות חייהם ותחומי העניין שלהם. 

כפועל יוצא מכך, המעצב גם נדרש לתקשורת בין אישית מפותחת לצורך הקשבה ולהבנת רצונות הלקוח, ותרגומם לכדי תוכנית עבודה. הצרכים והרצונות של הלקוח באים לידי ביטוי בחלוקה נכונה של חללים ותכנון כל חלל בנפרד, בחירת סגנון עיצוב, הכנת כתב כמויות לקבלן עבור עבודות גימור, מיקום תשתיות, עיצוב החצר ועוד. 

כך למשל, מספר הנפשות האוכלות מידי יום בבית ישפיע על מידות פינת האוכל והמטבח ואופן חלוקתו. כמו כן, העדפה לרחצה באמבטיה או מקלחת תכתיב את חזות ורכיבי חדר הרחצה, ואילו אופי הבילוי בסלון ישפיע על נתוניו, גודלו, קירותיו וצורתו, התשתיות שלו וכן הלאה.

שירותים חיוניים עוד בשלבי התוכנית האדריכלית

תפקידו של מעצב פנים הוא לתכנן מרחב מחייה העונה לצרכי המשפחה, עם ניצול מרבי של המרחב וחלוקה נכונה של החלל באופן המעניק סביבת מגורים מעוצבת, נעימה, נוחה ויעילה. 

בכדי לממש את המטרות, שירותיו של מעצב פנים חיוניים למעשה עוד בתחילת שלבי תכנון הבית, ועדיף אף טרם התחלת תוכניות השלד, בהיותם תומכים ביצירת התוכנית האדריכלית למבנה המבוססת על קונספט נבחר, סגנון עיצוב מבוקש וצרכי המשפחה. זאת בנוסף לירידה לפרטי הפרטים אשר מעצב הפנים ידאג לביטויים הנכון בתוכנית האדריכלית.

תמיכה זו בתוכנית האדריכלית ניכרת בהבנה מעמיקה של המעצב בחלוקה נכונה של המרחב בהתאם לצרכי והעדפות דיירי הבית. 

לא אחת מעורבות זו תוביל לשינוי בתוכניות, למשל על ידי הזזת קירות, שינוי מעטפת חיצונית, בחירת מיקום וגודל של מפתחים דלתות, ויטרינות וחלונות ועוד. 

כפועל יוצא מכך, שיתוף מוקדם של המעצב בתכנון בית פרטי ימנע מצבים בהם התוצאה הסופית לא עונה במדויק לטעם, לרצון ולצרכי הלקוח. 

כמו כן, השילוב של תכנון אדריכלי ועיצוב פנים עוד בשלב כתיבת התוכניות הראשוניות  ימנע את הצורך בביצוע שינויים מהותיים במבנה בהמשך, וכך גם ייעל את הליך הבניה, יחסוך בהוצאותיו וימנע את הארכתו. 

מרכיבים עיקריים בעבודת מעצב פנים

ניתן לחלק את עבודתו של מעצב פנים לשני רכיבים עיקריים, הכוללים את תכנון וחלוקת החלל ועיצוב המרחב:

תכנון וחלוקת חלל

בהתאם לנתוני המשפחה וסגנון חייה המעצב ידאג לחלוקה נכונה של הבית לחדרים וחללים שונים, משותפים ופרטיים. דוגמא לחללים וחדרים משותפים הם מטבח, סלון, פינת אוכל, חצר ומרפסת, ואילו חללים פרטיים הם חדרי ילדים, חדר שינה, חדר עבודה וכדומה. חלוקה זו של המרחב תשולב בתוכנית האדריכלית של הבית עם מיקום נכון ומדויק של קירות ומפתחים, וגודל וצורה נאותה של כל מרחב, כולל גם התקנה מתאימה של תשתיות כמו חשמל, מים, תקשורת וגז.

חזות הבית

המעצב גם ידאג לעצב את הבית בהתאם לסגנון נבחר, בין אם כפרי, מודרני, וינטאג’, קלאסי וכדומה. סגנון עיצוב זה גם יבוא לידי ביטוי בתוכנית האדריכלית של המבנה בחזות מעטפת הבית, ולא אחת מאפייניו יפותחו מתוך דיאלוג פורה בין האדריכל למעצב הפנים. כמו כן, תוכניות עיצוב הבית יתבטאו בשלבי הגימור שלו ובעבודה מול אנשי מקצוע שונים, לרבות בכל הקשור לבחירת ריצוף, צבע קירות, תכנון ועיצוב מטבח, בחירת והתקנת תריסים, גופי תאורה, רהיטים ועוד.

השפעת עיצוב הפנים בכל חללי הבית 

יש להבין כי לאלמנטים השונים בעיצוב פנים יש השפעה ישירה על תכנון המבנה עצמו, כפי שניתן לראות בדוגמאות הבאות:

ריהוט הסלון

מיקום של הרהיטים בסלון, המוכתב מנתוני דיירי הבית, מספר נפשות, סגנון חיים ואירוח, ישפיע על נתוני התוכנית האדריכלית לרבות חלוקת החלל, גודל חלונות ומיקום תשתיות חשמל, מערכות מיזוג והסקה וגופי תאורה.

מאפייני המטבח

סגנון העיצוב ומאפייני המטבח בהתאם לצרכי בישול, אחסון וארוחות, מכתיב את מיקום וצורת הארונות, עבודות נגרות ופרזול נדרשות, בחירת חיפוי וריצוף וכדומה. כמו כן הדבר משפיע על צורת וגודל המטבח, מיקום מפתחים וחלונות, מיקום תשתיות ונקודות חשמל, מים, ביוב וגז, פתחי אוורור ועוד.

חדר רחצה

חדר אמבטיה יתוכנן בהתאם להרגלי רחצה, צרכי אחסון, נתוני המשתמשים בחדר וכדומה. נתונים אלו ישפיעו על גודל וצורת החדר, בחירה בין מקלחת לאמבטיה, תכנון תשתיות ניקוז, מים, ביוב וחשמל, בחירת ריצוף וחיפוי קירות וכיוצא בזאת.

מצבים חיוניים נוספים 

שירותי עיצוב פנים נחוצים לא רק עבור בניית בית פרטי חדש אלא גם במקרים של שיפוץ בית, בין אם בית יד שנייה או בית קיים. 

יתרה מכך, לעבודות אלו בהחלט עדיף לבחור במעצב פנים על פני אדריכל, בהיותן ממוקדות בתכנון פנים הבית על פרטיו השונים לרבות חלוקה מחדש של המרחב, הריסת או בניית קירות, שינוי תשתיות, בחירת ריצוף וחיפויים, צביעת קירות, מיקום רהיטים וכדומה. 

בנוסף, שירותיו של מעצב פנים נדרשים בעת קניית בית מקבלן עבור כל צרכי שינוי הפנים בבית, בהתאמה אישית לצרכי הדיירים והתנהלות מול הקבלן עצמו.

בחירה נכונה של מעצב פנים

בגין השפעתו הרבה של מעצב פנים בגיבוש מאפייני הבית, חזותו והתאמתו לצרכי הדיירים, יש חשיבות גדולה לבחירה נכונה של איש המקצוע. חשוב לבחור במעצב פנים מנוסה ומומלץ בתחום עיצוב בתים פרטיים, בעל בהבנה מעמיקה בנושאי בנייה, הנדסה ואדריכלות. 

כמו כן יש לבחון את תיק העבודות של המעצב ולבדוק אם סגנון עבודותיו עונה לטעמכם. מעבר לכך, בהיות המעצב אחראי לתרגום החלומות של דיירי הבית למציאות, יש חשיבות רבה לתקשורת ולכימיה ביניהם. 

תקשורת וכימיה טובה תבטיח את יכולת בעלי הנכס לבטא את דעתם ורצונותיהם בחופשיות, ותגביר את יכולת המעצב לדייק בתרגום רצונות אלו לכדי תוכנית עבודה ממשית.

שיתוף

עוד מהבלוג

צרו אתנו קשר

חצר מונגשת

רוצה שהבית יתאים את עצמו אליך?

למידע נוסף מלא/י פרטים

לשיחת ייעוץ ראשונית