חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הכנת הבית לגיל השלישי

מדוע צריך שינויים בעיצוב פנים הבית לקראת הגיל השלישי

ככל שאנו מתבגרים ישנו צורך בשינויים כדי להתאים את סביבת המגורים לצרכים משתנים. בני הגיל השלישי יכולים לסבול ממגבלות כאלו ואחרות אשר ישפיעו על מידת העצמאות והתנועה בבית.

הבית שעוצב עבור משפחה עם ילדים, אינו מותאם באותה מידה לאוכלוסייה המבוגרת. מה גם שבגילאים מבוגרים ישנם צרכים אחרים שחשוב לקחת בחשבון בזמן שמשפצים או מעצבים את הבית מחדש.

לכן אם אתם רוצים לעשות מקצה שיפורים כדי להתאים את המרחבים הביתיים מחדש, הטיפים הבאים יעזרו לכם ליצור סביבה בטוחה, נוחה, איכותית ולא פחות חשוב – מעוצבת ואסתטית.

הכנת הבית לגיל השלישי
קרדיט: עמי ברמי

יצירת סביבה בטוחה ונעימה

בעת התאמת בית לגיל השלישי חשוב לייצר סביבה רגועה וכמה שיותר ידידותית. תוכלו לעשות זאת באמצעות הרעיונות הבאים:

  • מערכות תאורה איכותיות – עם הזמן הראיה יכולה להוות בעיה, לכן חשוב להבטיח שהבית יהיה כמה שיותר מואר ובהיר.
  • פינות ישיבה באזורים שונים בבית – שלבו פינות ישיבה מעוצבות באזורי הבית השונים כדי שיהיה מקום לעצור ולשבת בנחת.
  • ריהוט בטוח ונוח – כאשר מעצבים פינות ישיבה חשוב לבחור בריהוט נוח ופונקציונלי הכולל ידיות ומשענות לתמיכה.
  • מעברים מרווחים ובטוחים – שימו לב שהמעברים והפתחים רחבים וחופשיים מחפצים וסיכונים, כך שהתנועה תהיה קלה והחלל נגיש יותר. כמה רחבים? בהתאמה למעבר עם כיסא גלגלים.
  • השקיעו ביצירת פינות ישיבה נעימות – השתמשו בכריות רכות, בדים נעימים, והציבו ליד שולחנות עם מקום למשקה או ספר.
  • השתמשו בחומרים בטוחים – בחירה בחומרים נגישים ובטוחים חשובה. שלבו בבית משטחים נגד החלקה שיפחיתו סיכון לנפילות.
  • חלוקת חדרים נכונה – זה הזמן כבר לחשוב על גיל הזקנה ולוודא שחלוקת החדרים והפריסה של הבית יתוכננו בהתאם לצרכים הקיימים.
  • חדר רחצה מרווח – חדר הרחצה גם הוא חייב להיות מרווח וכמה שיותר בטיחותי, כמו כן אם אתם גרים בבית עם שני מפלסים, הקפידו שיהיה חדר רחצה בכל קומה.
הכנת הבית לגיל השלישי
קרדיט: עמי ברמי

התאמת הבית לצרכים הפיזיים של הגיל השלישי

בעת שיפוץ בית לאנשים בגיל השלישי יש להתאים אותו לצרכים הגופניים והנפשיים של האוכלוסייה מבוגרת כדי לייצר סביבה שתתרום לנוחות, לבטיחות ולתפעול היומיומיים. כדי לעשות זאת בחרו בציוד ורהיטים נוחים ובטוחים, עליכם לוודא שכיסאות, ספות וכורסאות שקונים יהיו כמה שיותר יציבים, ויכללו ידיות לתמיכה.

מומלץ לבצע מקצה שיפורים גם במטבח, ולהתאים את משטחי העבודה לגובה נוח. שיפור התשתיות חשוב גם בחדר המקלחת, אזור מועד לפורענות עבור אוכלוסייה מבוגרת. אם יש אמבטיה מומלץ לנצל את המצב כדי להתקין מקלחון חדש, עם ספסל מובנה שאפשר לשבת עליו, ידיות אחיזה וריצוף נגד החלקה.

יש לסמן סכנות פוטנציאליות שיש בתשתיות הבית ולשפר את הנגישות בחללי הבית השונים, כל שכן בחדרי השינה, ולתכנן מבעוד מועד גם לחצני מצוקה. לבסוף, עליכם לוודא שהריצוף ישר ללא אריחים בולטים או רופפים, ואם יש כאלו, סימן שהגיעה העת להחליף ריצוף.

התאמת הבית לצרכים רגשיים וחברתיים

הבית הוא מבצרו של האדם ולכן צריך להיות כמה שיותר נעים ולשמש כמקום מפלט. במסגרת שיפוץ בית לאנשים לאוכלוסייה מבוגרת הקדישו תשומת לב לכל הפרטים הקטנים שיכולים להשפיע על תחושת הרוגע והשלווה וליצור סביבה נעימה, חמה ובטוחה.

בחרו בצבעים רכים ונעימים לקירות, השקיעו בתאורה חמה ורכה שתיצור אווירה נעימה, בחרו בריהוט בד נוח כדי להפוך את אזורי הישיבה לנינוחים ומזמינים, צרו פינות מנוחה ורגיעה בבית שיכולות לשפר את האווירה, ושלבו צמחיה טבעית, שגם תשפר את איכות האוויר וגם תכניס את הטבע הביתה.

מכיוון שהבית ריק מילדים, תוכלו ליצור חללים שונים לאירוח ופנאי, אם אלו חדרי אורחים לנכדים שבאים בסוף השבוע, אם למשחקי חברה ופעילות חברתית, אם לארוחות ערב ואם לכל פעילות פנאי שאתם מעדיפים.

הכנת הבית לגיל השלישי
קרדיט: עמי ברמי

התמודדות והסתגלות: פתרונות לאתגרים יומיומיים בגיל השלישי

התמודדות והסתגלות בגיל השלישי יכולות להיות מאתגרות, אך למרבה המזל ישנם פתרונות רבים שיכולים לעזור להתמודד עם האתגרים הללו בצורה יעילה. פתרונות טכנולוגיים למשל יכולים לשמש אתכם בביצוע משימות יומיומיות ולפשט דברים שונים בהתנהלות הביתית, לכן מומלץ להטמיע בית חכם.

כיום ישנם גם מתקנים מתקדמים לאוכלוסייה מבוגרת שיכולים ממש לשפר את איכות החיים כמו לדוגמה מעקות, מעלונים, רמפות למדרגות ואחרים, כך שתוכלו להתאים את הבית בהתאם לאתגרים עמם אתם מתמודדים באופן ספציפי במסגרת הכנת הבית לגיל השלישי.ראש הטופס

שילוב בין נוחות לבטיחות

כאשר מעצבים את הבית יש לשים דגש על שילוב בין נוחות לבטיחות. השקעה באיטום ובידוד יוכלו לשפר את תחושת הנעימות בבית וגם לספק מענה יעיל יותר אנרגטית, שבסופו של דבר יהווה חיסכון עבורכם.

אם כבר משפצים כדאי ומומלץ לוודא שהחלל יהיה כמה שיותר מוגן מקרינה, ולהכניס אל הבית כמה שיותר תאורה טבעית, בשילוב עם איטום ובידוד איכותיים, וכן התקנת פתרונות הצללה מתאימים כולל תריסים חשמליים. כל אלו יעזרו לכם לווסת את הטמפרטורה בפנים הבית ולהפחית את ספיגת החום במידה משמעותית.

במסגרת השיפוץ, הזמינו חשמלאי הביתה על מנת לבדוק שארון החשמל וכל השקעים שבו בטיחותיים, בדיקה כזו חשובה מאוד ויכולה למנוע בעיות בעתיד. בהזדמנות זו מומלץ גם להזמין אינסטלטור כדי שיבדוק שתשתית המים פועלת כשורה, שאין סתימות ושהצנרת תקינה.

תאורה וצבעים: יצירת חוויות חיוביות

התאורה שתבחרו, לצד הצבעים בבית, יכולים להשפיע על העיצוב והמראה של הבית אך גם על האווירה ומצב הרוח שלכם ושל האנשים שמגיעים לביקור. יצירת אווירה חיובית יכולה לשפר את איכות החיים, וגם לתרום המון לתחושת הרוגע והבריאות הנפשית שלכם.

צבעים בהירים וחמים יכולים לתרום לתחושת הרוגע לעומת צבעים נועזים אשר יכולים למקסם את האנרגיה. תמיד מומלץ לשמור על החללים כמה שיותר פתוחים, ויחד עם תאורה טבעית וצבעים בהירים, תוכלו ליצור תחושה של מרחב ורווחה. מעבר לכך, התאימו בין סוג ועוצמת התאורה לבין האופן שהיא משמשת אתכם בחלל.

אחסון יעיל: כיצד לסדר ולארגן בית כך שיהיה נוח ופרקטי?

אחסון יעיל הוא חלק בלתי נפרד מתכנון בתי מגורים המתאימים לאזרחים ותיקים, לכן שלבו כמה שיותר מקומות מובנים לאחסון, ואם אתם מתגוררים בבית פרטי, תמיד כדאי להשקיע במחסן חיצוני שיעניק לכם שטח אחסון נוסף. פתרונות אחסון מותאמים אישית ונכונים, יבטיחו שלכל דבר בבית יהיה מקום והחלל יהיה כמה שיותר מרווח. כמו כן, אם יש לכם קלנועית, כדאי לארגן גם מקום אחסון עבורה, אם במחסן בחוץ ואם בחניה. מה שחשוב הוא שהחניה תהיה כמה שיותר קרובה לבית, כך שהקלנועית תהיה נגישה עבורכם מתי שתזדקקו לה.

על הדרך יש לוודא ששביל הגישה יהיה מסודר כמו שצריך, כך שהגישה לבית תהיה נוחה ובטיחותית.

כדאי להיעזר במעצב פנים מומחה לתכנון בתי מגורים המתאימים לגיל השלישי

עיצוב פנים לגיל השלישי זו משימה אשר דורשת ידע ומומחיות, כל שכן היכרות עם כל הפתרונות הנחוצים כדי לוודא שהסביבה תהיה כמה שיותר בטוחה, נוחה ומותאמת אישית. זו הסיבה שכדאי לשכור את שירותיו של מעצב פנים מקצועי שיוכל להתאים את הבית לצרכים שלכם באופן אישי, לשלב פתרונות עיצוב שאולי אינכם מודעים לקיומם, תוך תכנון חכם ונכון, שיהפוך את הבית לממלכה שלכם המותאמת לכל גיל!

שיתוף

עוד מהבלוג

צרו אתנו קשר

חצר מונגשת

רוצה שהבית יתאים את עצמו אליך?

למידע נוסף מלא/י פרטים

לשיחת ייעוץ ראשונית