להכיר את ענף ההום סטיילינג

מהותו של הום סטיילינג

לאחרונה הום סטיילינג הפך לשירות מבוקש ונפוץ, אולם רבים בציבור לא ממש מבינים את מהותו של השירות. מה משמעות המונח ומה מבדיל אותו מעיצוב פנים? מה מייחד אותו? אילו עקרונות עומדים מאחוריו ואיך הוא מיושם בפועל? על כך ועוד במאמר הבא.

הום סטיילינג, או בעברית הלבשת הבית, הינו נישה ספציפית בעיצוב פנים המהווה שלב אחרון בעיצוב הבית על פרטיו השונים. היא ממוקדת ביצירת אווירה, בעיצוב והלבשת החלל באמצעות פריטים שונים המעניקים למרחב חזות מגובשת חדשה ורעננה. בין היתר סטיילינג לבית יתייחס לאלמנטים לבחירת סקלת צבעים לרבות קירות ופריטי ריהוט. 

כמו כן הוא עוסק בבחירה והצבה של פריטי ריהוט חדשים וישנים בכל חדרי הבית, לרבות מיטות, מערכות ישיבה, ארונות, פינות אוכל, שולחנות קפה,מזנונים ועוד. בנוסף, בהום סטיילינג גם ייבחרו פריטי טקסטיל שונים כמו שטיחים, וילונות, ריפודי ספות וכריות, וכן פריטים נוספים כמו גופי תאורה, חפצי נוי, פריטי אומנות, אבזרים, קרמיקה, מראות, פסיפס, עבודות פרזול, ידיות לארונות ועוד.

ההבדל בין עיצוב פנים להום סטיילינג

כאמור, הום סטיילניג מהווה נישה ספציפית בתחום הרבה יותר רחב של עיצוב פנים. ככזה הוא נבדל מעיצוב פנים ביעדיו, באמצעים העומדים לרשותו, במשך העבודות ועלותן:

יעדים

בעיצוב פנים המטרה היא לשנות את כל חזות הבית מתוך גישה המשלבת פונקציונאליות ואסטטיקה. זאת בין היתר על ידי שינוי המבנה, למשל על ידי חלוקה מחדש של חללים או הגדלת מפתחים. מאידך, הום סייטלינג ממוקד ביצירת שינוי חזותי חיצוני קוסמטי על ידי חידוש ורענון פריטי הבית, באופן שיתרום גם לנוחות ורווחת הדיירים.

אמצעים

עיצוב פנים עושה שימוש בכלים שונים ומגוונים לשינוי המרחב הביתי כמו שבירה ובניית קירות פנים, החלפת ריצוף, שינויים במערכות תאורה וחשמל וכדומה. מנגד, הום סטיילינג ממוקד בשינוי התכולה של הבית, למשל על ידי החלפת או חידוש פריטי ריהוט, בחירת צבעים, בחירת אבזרים ופריטים משלימים וכן הלאה.

משך עבודות

עיצוב פנים יכול להיות הליך ממושך ומורכב ולארוך אפילו מספר חודשים, בעוד שסטיילינג לבית הוא לרוב הליך קצר וממוקד הנמשך מספר שבועות בודדים.

עלויות

בדרך כלל נתח התקציב הנדרש לעיצוב פנים הוא הרבה יותר משמעותי מזה של הלבשת הבית. יחד עם זאת, עלות העבודות אינה אחידה והיא משתנה בהתאם למסגרת התקציב והעדפות הלקוח. כך למשל, יש לקוחות שיבחרו להשקיע סכומי עתק בריהוט בעיצוב ייחודי.

עקרונות מובילים של הום סטיילינג

מאחורי סטיילינג לבית עומדים מספר עקרונות מובילים. המרכזיים שבהם הינם:

גימור

בהיותו השלב הסופי בעיצוב פנים הבית, בהום סטיילניג יש ירידה לפרטי הפרטים בבחירת פריטים שונים בחלל ומיקומם, באופן היוצר מרחב שלם המספק מענה אסתטי ופרקטי לצרכי דיירי הבית.

מיקום

הלבשת בית ממוקדת במיקום נכון של פריטי ריהוט בבית באופן הרמוני, יעיל ונוח, עם נקודות היוצרות עניין במרחב.

נקודות חוזק ותורפה

על ידי הכרת הבית והמאפיינים שלו דואגים לעשות שימוש באמצעים וטכניקות שונות, כך שיבליטו נקודות חוזק ויטשטשו ויסתירו נקודות תורפה במרחב.

צבעוניות

בהום סטיילניג נבחרים צבעים מובילים למרחב לקירות הבית, פריטי ריהוט וכדומה.

חומריות

נעשה שימוש בחומרים שונים בחלל המתאימים לקונספט מבוקש ויוצרים מרחב מעניין והרמוני.

פריטים חדשים לבית

בסטיילינג לבית לא אחת מסייעים ללקוחות בבחירת פריטים חדשים ומתאימים מקרב חנויות וספקים מומלצים.

חידוש

הלבשת בית גם עוסקת בחידוש פריטים קיימים ורענון המראה שלהם, לרבות חידוש רהיטים, שטיחים, חפצי נוי ועוד.

איך הום סטיילינג עובד?

במידה ובחרתם להיעזר בשירותי הום סטיילינג עומד בפניכם הליך ממוקד וקצר המשתנה באורכו ומרכיביו בהתאם למידת הסיוע שאתם מבקשים. ההליך כולל בין היתר את השלבים הבאים:

פגישת היכרות

פגישה ראשונית שלרוב מתקיימת בביתו של הלקוח במהלכה נבחן מצבו של הבית ומקשיבים לרצונות בעליו לשינוי המבוקש. בשלב זה יעלו גם מספר רעיונות וכיוונים לקונספט מוביל עבור הלבשת הבית ורענון חזותו.

קונספט מוביל

מהרעיונות השונים שיעלו ייבחר קונספט מועדף אחד המעביר רעיון, מסר ואווירה מבוקשים. הוא יוצג בפני הלקוח ויכלול סגנון עיצוב, פלטת צבעים, מיקום של פריטי ריהוט וכדומה.

מדידות

יש למדוד את הדירה על חלליה השונים בכדי להבטיח התאמה נכונה של פריטים שונים במרחב.

תוכנית עבודה

הקונספט הנבחר יעובד לכדי תוכנית עבודה מפורטת, הכוללת הגדרה של יעדים, מהלכים שיש לבצע, מיקום פריטי ריהוט, הגדרות תקציב ולוחות זמנים. כמו כן ניתן להציג את תוכנית העבודה במודל תלת מימדי המסייע להבין את התוצאה הסופית.

מסגרת תקציב

מסגרת התקציב מגובשת יחד עם הלקוח והיא מבוססת על  סדרי העדיפויות שלו, וכוללות פירוט עלויות של פריטים ועבודות.

מיקום רהיטים

תוכנית העבודה כוללת תוכנית המפרטת את מיקומם של פריטי ריהוט שונים באופן הרמוני, אסטטי ופרקטי.

הייעוץ מותאם בעיקר לאנשים בעלי הבנה טכנית ויכולת ניהולית, אשר מתכוונים לבצע הכל בעצמם, לרבות בחירת הקבלנים הרלוונטיים ופיקוח על הביצוע.

פגישות הייעוץ מתקיימות בנכס עצמו, על מנת לקדם את רעיונותיכם, בהתאם למטרה המוגדרת:

  • פתרון נקודתי לחלל מסוים כגון: תכנון ועיצוב המטבח, הסלון, חדר האמבטיה, פינת האוכל, חדרי הילדים, פינות עבודה, מרפסות וכל איזור אחר בבית ובחוץ.
  • תכנון ועיצוב לצורך הנגשת הבית והתאמה לצרכים משתנים כגון: שינויים בריאותיים, גיל שלישי או חלוקה של החלל ליחידות עבור ילדים, נכדים או עובדים סיעודיים.
  • חלוקה מחדש של הבית – תכנון סכמטי של הפנים והחוץ, לרבות פיצוח החלוקה והתנועה במרחב, כדי לענות על צרכיכם.

בפגישת הייעוץ נערכת סקירה ממצה של הפתרון הנדרש ובדיקת היתכנות. במהלך הפגישה משורטטת סקיצה של המרחב המתוכנן, הכוללת פירוט סדרי גודל של עלויות (עבודה וחומרים), משך הביצוע וכן המלצות על קבלנים וספקים מובחרים, על פי בקשה.

ישנה אפשרות לליווי נקודתי במהלך השיפוץ, במידה שאתם מתלבטים או מבקשים חוות דעת נוספת ו/או פיקוח.

פגישת הייעוץ הממוקדת מעניקה פתרון המותאם לצורך הייחודי שלכם, ומאפשרת לממש את חלומותיכם בדרך המתאימה לכם, תוך העצמת יכולותיכם והסיפוק מהתכנון והביצוע העצמאיים. באמצעות הקשבה, תמיכה וליווי מקצועי, בקצב ובמינון הנדרשים לכם, תיהנו מתוצאות מעולות , בהתאם למסגרת התקציב, הזמן ותנאי השטח.

ניתן לעבור בכל עת למסלול של תכנון או עיצוב פנים וחוץ, לשם קבלת מעטפת מקיפה יותר.

רכישות

במידה והלקוח מעוניין, שירות הלבשת בית יכלול גם ליווי בבחירת רהיטים ופריטים נחוצים נוספים בקרב חנויות וספקים בשוק. לא אחת שלב הבחירה יכול להיות ממושך, בעיקר בגין המבחר שיש בשוק והתלבטות הלקוח בין האפשרויות השונות. 

הלבשת הבית

בשלב הסופי ובהתאם לתוכנית העבודה הבית יולבש ויסודר בהתאם, עם מיקום נכון של רהיטים ואבזרים שונים כמו מדפים, תמונות, שטיחים, גופי תאורה, חפצי נוי וכדומה.

מספר פריטים לדוגמא

ריהוט הבית – חשוב להבין כי הלבשת בית אינה מחייבת שימוש רק בפריטי ריהוט חדשים, והיא בהחלט מעודדת שילוב של חדש וישן. לא אחת פריטים ישנים נדרשים בחידוש ורענון, למשל על ידי החלפת ריפוד של ספה, שינוי צבע של כיסאות, שיפוץ שולחן אוכל וכדומה. 

נקודות עניין – לא אחת בכדי ליצור עניין במרחב ניתן לשבור חזות אחידה של הבית עם פריט ייחודי בצורתו וגווניו. פריט זה יכול להיות למשל מדפים בזוויות תלייה שונות, מסגרות צבעוניות לתמונות, שולחן עץ עם רגלי מתכת, קיר צבעוני או עם טפט ייחודי, כורסה עם ריפוד קטיפה ורוד פודרה ועוד.

טקסטיל – שילוב מוצלח של בדי טקסטיל מהווה אמצעי אפקטיבי להלבשת הבית, התורם להעברת מסרים וליצירת אווירה מבוקשת. לכן יש חשיבות רבה לבחירה נכונה של בדי טקסטיל בפריטי הבית השונים לרבות כיסוי מיטה, ריפוד ספות, כורסאות וכיסאות, שטיחים, וילונות וכריות. הבחירה של בדים אלו נדרשת להתאים לקונספט וסגנון העיצוב המבוקש וסקאלת הצבעים הנבחרת.

כך למשל, בבית כפרי ייעשה שימוש בבדי טקסטיל טבעיים כמו פשתן וכותנה בגוונים טבעיים בהירים כגון שמנת וקרם. כמו כן ניתן להכניס עניין לחלל על ידי בחירה בבדים עם הדפסים מעניינים ועכשוויים מתאימים לסגנון עיצוב החלל, החל מהדפסים אחידים להדפסים גיאומטריים ועד להדפסים טרופיים בצבעוניות עזה.

גופי תאורה – יש לדעת כי לגוף התאורה יש השפעה ישירה על עיצוב וחזות החלל והאווירה השורה בו, בין אם אורבאנית, כפרית, רומנטית, דרמטית וכדומה. כמו כן, שימוש נכון בתאורה יסייע בהדגשת נקודות חוזק ועניין בבית וטשטוש נקודות תורפה.

יצירות אומנות – יצירת אומנות כמו ציורים, פסלים, ריהוט עתיק, כלי יודאיקה, חפצי נוי ועוד, תורמים ליצירת נקודות עניין במרחב הביתי. לכן יש חשיבות רבה לבחירת פריטי האומנות השונים, מיקומם במרחב והדגשתם בעזרת גופי תאורה.

WhatsApp chat
דילוג לתוכן