עיצוב אקולוגי לבית חכם, יעיל ובריא

בתקופה בה אנו חיים המודעות לאיכות סביבה רק ממשיכה לעלות, ולפיכך גדל הביקוש לא רק לבניה ירוקה אלא גם לעיצוב פנים אקולוגי המספק מרחב מחייה אסטטי, בריא, יעיל וחכם. עיצוב ירוק ואקולוגי ניכר בהיבטים רבים ושונים, החל מתפיסה כוללת של המרחב ועד ירידה לפרטי הפרטים המרכיבים אותו. 

המשמעות של בניה ועיצוב אקולוגיים

גישות ירוקות ואקולוגיות הפכו זה מכבר למוכרות ומקובלות בענף הבנייה, והן ניכרות בהיבטים שונים של ההליכים. בין היתר, בניה ירוקה ניכרת בשימוש במשאבים מקומיים, הקטנת הכמות של פסולת. 

בנוסף, גישה זו מבינה לצמצום פליטה של חומרים מזהמים ומזיקים, פגיעה מינימאלית בסביבת המבנה, ובניית מבנים עמידים המנצלים משאבים ברי קיימא וחוסכים בצריכת אנרגיה. 

כך למשל, בניה ירוקה יכולה להתבטא בחומרי גלם בריאים לסביבתם, בתכנון מבנה שמנצל נכון כיווני אור ואוויר, חסכון בצריכת אנרגיה לצורכי תאורה, הסקה ומיזוג, וכן חיסכון אנרגטי שמקורו במבנה בעל רמה גבוהה של בידוד תרמי. בניה אקולוגית ניכרת גם בחסכון במים, שימוש בחומרי גלם ירוקים, מתכלים ממוחזרים ועוד

תפיסות אקולוגיות בעיצוב פנים

גישות ירוקות ניכרות בימינו גם בהיבטים של עיצוב פנים, השמים דגש על איכות הסביבה. הן ניכרות בבחירת חומרי גלם ומשאבים ירוקים ובהתייחסות נאותה לסביבה. בנוסף, בימינו גישות אקולוגיות באות לידי ביטוי גם בענף עיצוב הפנים בעולם ובארץ. 

עיצוב פנים אקולוגי מיועד לתמוך בתכנון ירוק של מבנה, עם גישות עיצוב מתקדמות והתאמה מלאה לצרכי דיירי הבית ואורחות חייהם. בין היתר עיצוב אקולוגי לבית יתמוך בניצול אנרגטי נכון, בחשיבה על צרכי מחזור של פסולת ביתית מופרדת. 

שימוש בחומרי גלם ירוקים, ממוחזרים, מתכלים וחומרים שאינם מזיקים לסביבה, בחירה במוצרי חשמל חסכוניים בצריכה אנרגטית, פתרונות תאורה והצללה נכונים וחכמים, ריהוט אקולוגי ועוד.

יחד עם זאת, חשוב לציין כי גישות עיצוב אקולוגיות אינן באות על חשבון החזות האסטטית של הבית. למעשה, אצלנו במשרדי עמי ברמי, נדע לשלב עיצוב ירוק עם כל סגנון עיצוב מבוקש, בין אם כפרי, מודרני, וינטאג', קלאסי וכדומה. 

כמו כן, לכל בית ולכל משפחה יתוכנן בית ירוק המתאים במדויק לסדרי עדיפויות ולצרכים, באופן שיעניק מרחב מחייה מעוצב שנוח ולחיות בו, ויספק מענה יעיל לצרכים עכשוויים ועתידיים כאחד.

נכנסים לפרטי גישת העיצוב האקולוגי

עיצוב אקולוגי לבית ניכר בתפיסה הוליסטית עם גישת עיצוב כוללת של הבית על חדריו וחלליו השונים. זאת לצד ירידה לפרטי הפרטים כפי שניתן לראות בדוגמאות הבאות:

חומרי גלם

העדפה לחומרי גלם ירוקים שאינם מזהמים ומזיקים לסביבה בהליכי הייצור ובשימוש בהם, שאינם פולטים חומרים וגזים רעילים לאדם ולסביבה, ובדגש על חומרי גלם טבעיים כמו אבן, עץ וזכוכית.

החומרים יכולים להיות ממוחזרים או מתכלים כמו לוחות עץ, ומצד שני איכותיים ועמידים לאורך זמן ומצמצמים היקפי צריכה כמו אלומיניום או אבן. כמו כן תהיה העדפה לחומרים מקומיים החוסכים בזיהום שנגרם עקב שרשרת אספקה והובלה ארוכה.

צריכה אנרגטית

העדפת מוצרי חשמל עם דירוג אנרגטי A המעיד על צריכה חסכונית בחשמל. 

תאורה

ניצול מרבי של מפתחי הבית לחדירה כמה שיותר טובה של אור טבעי החוסך בשימוש בתאורה מלאכותית ובצריכת חשמל. כמו כן ייעשה שימוש בנורות שהן גם חסכוניות בצריכת החשמל וגם בריאות לשימוש.

מיזוג

תמיכה במרחב המאפשר כמה שיותר זרימת אוויר וכך חוסך בצרכי המיזוג של הבית. כמו כן תיבחרנה מערכות מיזוג מתקדמות וחסכוניות המחדירות לבית אוויר צח שהינו חיוני לבריאות השוהים במרחב הסגור. זאת לצד תכנן חכם של מיקום מערכת המיזוג באופן יעיל, אחיד וחסכוני.

הצללה

פתרונות הצללה יעילים ומתקדמים המבודדים את הבית ומונעים חדירת חום, וכך חוסכים בעלויות הסקה. את הפתרונות ניתן לשלב במערכות בית חכם הכוללים חיישניים לפתיחת וסגירת התריסים בהתאם לזווית אור ומידת חום רצויה.

פריטי הבית

בעיצוב בית אקולוגי ניתנת העדפה גם לרהיטים, אבזרים, מוצרי טקסטיל ומוצרי נוי ירוקים שאינם מזיקים לסביבה, העשויים מחומרים טבעיים, ממוחזרים ומתכלים. כך למשל, ניתן למצוא טפטים עשויים מסיבים ממוחזרים של צמחים, ריהוט וינטאג' יד שנייה שעבר הליכי חידוש ועוד. 

ריהוט אקולוגי

ריהוט אשר עשוי מחומרי גלם ידידותיים לסביבה, הן בהליכי ייצור והן בשימוש. כמו כן, יש העדפה לחומרים ברי קיימא. 

למשל חומרים טבעיים שאינם מובילים לכריתת עצים כגון רהיטי קש או עצים שמקורם בבתי גידול ולא בעצים מיערות גשם, וכן ריהוט מחומרים ממוחזרים כמו עץ, מתכת, קרטון וזכוכית, מושם הדגש על בחירת ריהוט איכותי ועמיד עם עיצוב על זמני שישרת את בעליו לשנים רבות וטובות, וכך ימנע בזבוז משאבים וצריכה חוזרת של רהיטים בתדירות גבוהה.

פתרונות אחסון – תכנון פתרונות אחסון חכמים וירוקים עם הסתכלות ארוכת טווח הרואה את צרכי המשפחה גם בעתיד ומספקת מענה נכון, יעיל, עמיד ובריא לצרכים אלו.

צמחייה

בבתים עם מרחב חיצוני מושם גם דגש על יצירת מתחמים אקולוגיים שתורמים להצללת הבית ולשיפור איכות האוויר שלו. 

זאת בנוסף לחיסכון בצריכת מים, למשל על ידי התקנת מערכות השקיה מתקדמות, תכנון מערכת מים אפורים ממוחזרים, בחירה בצמחיה עמידה שאינה נדרשת בהשקיה מרובה וכדומה. כמו כן, כדי ליצור מרחב פנימי בריא, לא אחת תשולב בתוך הבית צמחיה טבעית.

WhatsApp chat
דילוג לתוכן