דגשים שיכולים לעזור בעת עיצוב בית קטן

המציאות הכלכלית אפשרה לכם לקנות בית צנוע במימדיו, אולם חשוב לדעת שבעזרת גישה נכונה עיצוב בית קטן יכול להפוך אותו למרחב מרהיב, נוח ויעיל. כדי לסייע לכם להעמיק את הידע וההבנה בתחום, מובאים לפניכם מספר דגשים מועילים עבור עיצוב בתים קטנים באופן חכם ונכון.

ניצול מרבי

בייחוד בכל הקשור אל עיצוב בתים קטנים, ניצול מרבי ונכון של החלל מהווה בסיס לעיצוב מוצלח של הבית. ניצול זה מתייחס לתכנון נכון של כל שטח הבית ובמידת הצורך לחלוקתו מחדש, מתוך ראיית נתוני המבנה וצרכי הגרים במקום.

חלוקת חלל

בכדי לקבל מרחב כמה שיותר פתוח וגדול עבור עיצוב בית קטן, מילת המפתח היא כמה שפחות קירות וחלל משותף כמה שיותר גדול. לכן כדאי להסיר כל קיר מיותר וליצור חללים משותפים מחוברים, למשל עם סלון, מטבח, פינת אוכל ומרפסת. את החלל הפתוח ניתן בעזרת אמצעים שונים לחלק לאזורים כמו פינת ישיבה, פינת טלוויזיה, עבודה ומשחק. חלוקה זו ניתן לבצע למשל על ידי צבע ומרקם קירות, גופי תאורה, מחיצות ניידות, אופן הצבה ומיקום של רהיטים וכדומה.

הימנעו מעומס יתר

בבית קטן הגישה של כמה שפחות, נכונה גם לגבי הפרטים. לכן כל מה שאינו חיוני, מיותר או חוזר על עצמו יושלך החוצה. זאת במטרה ליצור חלל כמה שיותר פתוח, נוח לשימוש ולמעבר ונעים לשהייה, המונע תחושת מחנק קלאוסטרופובית. 

סגנון עיצוב

בהיותו מרחב קטן יש חשיבות רבה לחזותו האחידה. לכן הגדירו מראש את סגנון העיצוב של הבית והאווירה שאתם רוצים ליצור בו, בין אם אתם מעדיפים מרחב אלגנטי, נקי ומודרני, חמים ובייתי, צעיר ועכשווי, טבעי וירוק וכן הלאה.

החוץ שחודר פנימה

דאגו להכניס את החלל החיצוני לבית וכמה שיותר, לשם כך הגדילו מפתחי חלונות ומרפסות, דאגו לחדירה מרבית של אור ואוויר לבית, ותנו למרחב החיצוני מקום של כבוד בעיצוב החלל. אמצעים אלו יגרמו למרחב החיצוני לחדור לתוך הבית וכך יעניקו לו תחושה הרבה יותר פתוחה ואוורירית.

פתרונות אחסון חכמים

במהלך עיצוב בתים קטנים יש לחשוב באופן חכם, יצירתי ונכון בכל הקשור לצרכי אחסון, והיותם של פתרונות האחסון כמה שיותר יעילים ולא מפריעים למעבר ולעין. לשם כך יש לנצל כל מרחב נתון שאינו שטח רצפה פנוי, כמו הקירות של הדירה, שטחים מתחת למיטות, כיסאות, ספסלים ושולחנות וכדומה. 

בית רב שימושי ומודולארי

ניצול מרבי וחכם של חלל בית קטן ניכר גם בבחירת פריטים מודולאריים ורב תכליתיים שחוסכים בפריטים ורהיטים במרחב. כך למשל, ספה יכולה להפוך למיטה זוגית, ארגז מצעים יכול לשמש כדרגש, ארון דו צדדי יכול ליצור הפרדה בין המטבח לסלון, ושולחן יכול לשנות את ממדיו בהתאם לצורך, בין אם לעבודה, ארוחה זוגית או כשולחן גדול לארוחת חג. 

מחיצות וחציצות

אם יש צורך ביצירת מחיצות וחציצות בבית, למשל עבור פרטיות או עבודה, כדאי לעשות שימוש בדלתות וקירות זכוכית מודולאריים, הנעים על גבי מסילות, שתופסים מעט מקום במרחב ומחדירים הרבה אור, ואשר ניתן לפתחם ולסוגרם לפי צורך.

פריטי ריהוט

בחרו בפריטי ריהוט מתאימים לסגנון עיצובו של הבית ולפרופורציות שלו, שאינם גדולים ומאסיביים מידי כדי שלא ישתלטו על החלל, ועדיף כאלו שהינם רב תכליתיים ומודולאריים. כמו כן דאגו למקם נכון את הרהיטים באופן התורם לחלוקת החלל ויצירת מרחב מרווח ונוח.

צבעים מועדפים

לבית קטן עדיף לבחור בגוונים בהירים של צבעים היוצרים תחושה מרווחת ופתוחה. הגוונים ניכרים בקירות הבית, באריחי ריצוף שכדאי שיהיו גם כמה שיותר גדולים, וכן במוצרי טקסטיל כמו שטיחים, וילונות וריפודים וברהיטים עצמם.

תאורת הבית

כאמור, לאור בבית תפקיד מכריע ביצירת תחושה של חלל מרווח. לשם כך יש קודם כל לנצל אור טבעי וכמה שיותר. מעבר לכך, יש להעדיף מגוון של  גופי תאורה שיספקו מענה פרקטי לצרכים שונים, ושיתרמו לחלוקת החלל לאזורים שונים.

נקודות עניין

בכדי להסב את תשומת הלב מממדיו הקטנים של הבית ובכדי להפכו לייחודי ומרשים, חשוב ליצור בו נקודות עניין שונות, למשל על ידי הבלטת צבע של קיר אחד, גוף תאורה מודרני, ציור גדול ומרשים, או כורסת וינטאג' מפוארת. 

רושם ראשוני

השתדלו ליצור כניסה מרשימה לבית, כמה שיותר מרווחת ומוארת, למשל על ידי מראה מעוצבת גדולה, קונסולה מעודנת ומיוחדת או שטיח בהיר ויפה. 

עדיף לא לבד

עיצוב נכון של דירה קטנה נחשב בתחום עיצוב הפנים כאתגר לא פשוט. לכן, למרות כל הדגשים והעצות השימושיות שהבאנו, אם יש לכם בית קטן ואתם רוצים להפיק ממנו את המרב, הן מבחינת חזותו והן מבחינת הפרקטיות והנוחות שלו, עדיף שתפנו לקבלת סיוע מקצועי ממעצב פנים בעל ניסיון מעשי מוכח בתכנן ועיצוב של דירות ובתים קטנים. 

איש מקצוע שכזה ידע כיצד להתייחס נכון למרחב, יזהה את מלוא הפוטנציאל שלו וישלב בתוכניות רעיונות, חומרים ופריטים חדישים ויצירתיים. 

לשירותי עיצוב נוספים חזור לעמוד הבית >

דילוג לתוכן