חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מדריך מקיף עבור עיצוב חדרי אמבטיה

מדריך מקיף עבור עיצוב חדרי אמבטיה

חדר האמבטיה מעניק לנו הזדמנות לשטוף את תלאות היומיום, להתנקות ולהירגע, ולכן יש חשיבות רבה לעיצובו הנכון. אם אתם שוקלים לשפץ את חדר האמבטיה ולא יודעים איך להתחיל ומה לעשות, לפניכם מדריך מקיף בנושא עם מידע ועצות שימושיות.

סיוע של איש מקצוע בעיצוב חדר אמבטיה

בכדי להשיג שינוי אמיתי ומוחשי ולזכות בחדר אמבטיה עם עיצוב מרשים וייחודי, המעניק מענה פרקטי מושלם לצרכיכם, מומלץ לתכנן את החדר בעזרת מעצב פנים מיומן. איש המקצוע יבחן את נתוני חדר האמבטיה שלכם תוך הקשבה לרצונות, העדפות וצרכים אישיים. 

על פי נתונים אלו ובהתאם להגדרות התקציב, הוא יציג בפניכם תוכנית עבודה שמנצלת באופן מלא את השטח הנתון, המפרטת את נתוני החדר וחזותו, חומרים ועבודות נדרשות, לוחות זמנים והצעת מחיר מפורטת. 

בהמשך, מעצב פנים מקצועי גם ילווה את עבודות השיפוץ עצמן ויפקח אחריהן עד להשלמתן וקבלת חדר רחצה חדש מעוצב למשעי, שעונה באופן מושלם לכל הרצונות, הצרכים והחלומות שלכם.

בחינת נתוני חדר האמבטיה לפני העיצוב

עיצוב חדרי אמבטיה ושירותים מתחיל בבחינה מדוקדקת של פרטיהם. הבחינה כוללת מדידות מדויקות של גודל החדר, בחינת מרחקים בין פריטי סנטריה שונים לרבות אסלה, מקלחת, אמבטיה וכיור, איתור נקודות יציאה של מים, ביוב וחשמל. 

כמו כן יש לבחון את נוחות המעבר והשימוש בחדר ומיקום מדויק של פתחים – דלתות וחלונות. 

על פי נתונים אלו ניתן לתכנן כיצד לחלק ולעצב את החדר באופן הטוב ביותר, למשל על ידי יצירת חציצות בין אזור השירותים לאזור רחצה. 

מעבר לכך, במידה ובחינת החדר גילתה בעיות בתשתיות שלו כמו צנרת הרוסה ורקובה או רטיבות תחת האריחים, יש תחילה לסדר בעיות אלו. עבודות שיפוץ יסודיות גם מעניקות הזדמנות לבצע שינויים מהותיים בחלל כמו החלפת מיקום אסלה או מקלחון.

סגנון עיצובו של חדר האמבטיה

במקביל לבחינת נתוני חדר האמבטיה יש להחליט על סגנון עיצובו שמכתיב את האווירה, ובכדי לבחור בעיצוב מתאים יש תחילה להכיר סגנונות של חדרי אמבטיה קיימים, הכוללים בין היתר:

סגנון עיצוב מודרני

חדר רחצה מעוצב בסגנון מודרני מאופיין בקו אלגנטי, ישר ונקי, בגוון אחיד לבן או אפור ותוך הימנעות מפרטים מיותרים. מדובר בסגנון עיצוב חכם ומתקדם שבו רב הנסתר על הגלוי, מה שיכול לבוא לידי ביטוי בבחירה של אסלות תלויות, קו אחיד של ארונות עם ידיות נסתרות וכדומה. 

בנוסף, בסגנון זה ייעשה שימוש בחומרים בעלי חזות אחידה, כמו חיפוי וחציצות זכוכית שקופה או חצי שקופה, מראות, ניקל, אלומיניום ונירוסטה.

סגנון עיצוב כפרי

עיצוב חדרי אמבטיה בסגנון כפרי מאופיין בקו חם ובייתי, עם שימוש בחומרי גלם טבעיים כמו משטח וארון מעץ מלא, כיור מחרס מעוטר וריצוף של אבנים טבעיות. 

כמו כן, לחדר רחצה כפרי ייבחרו גוונים בהירים חמים, כמו גווני שמנת וצהוב חול, וייעשה שימוש בברזים בגווני נחושת מעוצבים בסגנון ישן.

סגנון עיצוב ים תיכוני

סגנון ים תיכוני יבוא לידי ביטוי בחדר רחצה בגווני לבן, כחול וירוק, עם אריחים מעוטרים, לצד שילוב של נישות גבס ופריטים מעץ מלא כמו מדפים או ארונות.

סגנון עיצוב וינטאג'

עיצוב מקלחת ושירותים יכול להיות גם בסגנון וינטאג’, עם אמבטיות מעוטרות שעומדות על רגליים מסוגננות, ארונות תחתונים מעץ מלא עם עיטורים ופיתוחים ובשילוב ארונות עץ עליונים עם דלתות זכוכית, מסגרות מרשימות למראה, וברזים וידיות לארונות בסגנון עתיק בגווני נחושת וברונזה.

צבעים לחדר האמבטיה

צבע לחדר האמבטיה הינו אחת מהחלטות העיצוב הראשונות, בהיותו משפיע על גווני כל הפריטים הנבחר לחדר, החל מצבע הקירות, דרך חיפויים ועד לצבע ארונות. במרבית המקרים, בהיותם חדרים קטנים, מומלץ לבחור עבורם גוון בהיר המתאים לסגנון עיצוב החדר. 

כך למשל, לחדר רחצה מודרני יתאימו גוונים של לבן ואפור, בחדר רחצה כפרי ישתלבו גוונים חמים של שמנת וצהוב, ובחדר רחצה ים תיכוני ישתלבו גוונים של לבן ותכלת. 

מעבר לכך ניתן לשלב בחדר נקודות מעוטרות, למשל כפס המופיע על אריחים וארונות, או כאריחים מעוטרים מיוחדים. כמו כן, בימינו צבעי טורקיז וכחול אינדיגו הפכו למבוקשים בחדרי אמבטיה והם יכולים לבוא לידי ביטוי בפריטים קטנים שונים, כמו כלי רחצה או שטיחון לחדר. 

חיפויים לקירות ורצפת חדר האמבטיה

מרכיב מרכזי שיש לתת עליו את הדעת בעת עיצוב מקלחות וחדרי שירותים, הינו חיפוי הקירות והרצפה והיותם אסטטיים, מתאימים לאווירה המבוקשת ועמידים בפני מים ולחות.  

כמו כן, אריחי ריצוף נדרשים להיות עם טקסטורה מחוספסת שמונעת החלקה ועם עדיפות לגימור מט שאינו מבליט אבנית וכתמים. 

בנוסף יש לדאוג להתקנה מוקפדת של הריצוף, עם דגש על מקומות בעייתיים שנוטים לצבור רטיבות, כמו סביב נקודות ניקוז ובקו חיבור לאמבטיה או מקלחון. 

בכל הנוגע לעיצוב, יש בשוק מגוון דגמי אריחים למקלחת בשלל צבעים ודוגמאות, לרבות אריחים גדולים וקטנים, אריחים צבעוניים, אריחים מאוירים (למשל בסגנון אוריינטאלי) שמומלץ לעשות בהם שימוש במידה בכדי למנוע עומס יתר. 

אפשרות נוספת לעיטור האריחים הינה פס צבעוני מעוטר היוצר הפרדה בין הקיר עצמו לבין חיפוי האריחים. מעבר לכך, מכיוון שמדובר בחללים קטנים, בדרך כלל מומלץ לבחור באריחים בעלי גוון בהיר התורם ליצירת תחושה של חדר יותר מרווח.

פתרונות אחסון נאותים לחדרי אמבט

למרות ממדיו הקטנים, חדר אמבטיה נדרש להכיל כמות גדולה ומגוונות של פריטים שיש לאחסנם. פריטים אלו אינם אחידים והם משתנים במאפייניהם בין משפחה למשפחה. לכן חשוב בתור התחלה להבין מהם צרכי אחסון ספציפיים שלכם, באילו פריטים מדובר ובאיזו כמות, וגם אילו תנאי אחסון מתאימים להם. 

כמו כן יש לוודא גישה נוחה לכל פריט, בייחוד כאלו הנדרשים בשימוש שוטף, ולבחור בפריטי אחסון עמידים בפני רטיבות, לחות ועובש. כך למשל, מוצרי קוסמטיקה כדאי לאחסן על מדפים גבוהים או בארונית ליד הכיור, וגם מגבות כדאי לאחסן במקום גבוה בארונית או על גבי מדף. 

הקיר שמאחורי האסלה יכול לשמש למדפים עבור אחסון מוצרי טואלטיקה שונים כמו נייר טואלט מגבונים, ותחבושות היגיינות, וכן עבור קטורות, נרות, מפיץ ריח ועוד. מעבר לכך, מוצרי ניקיון ופריטים פחות שימושיים אפשר לאחסן בארונות נמוכים עם סגירה טובה. 

בכדי ליצור חדר כמה שיותר מרווח ניתן לבחור בארונות צרים שתלויים על הקיר המפנים שטח רצפה חיוני.

פריטי ריהוט מעוצבים לחדר אמבטיה

מלבד מענה פרקטי, רהיטים לחדר אמבטיה יש לבחור גם בהתאם לחזותם והתאמתם לסגנון עיצוב המקלחות וחדר השירותים. 

כך למשל, לחדר רחצה וינטאג’, ולמי שלא חסר מקום ורוצה להוסיף גלאם יוקרתי, אפשר להציב שולחן קוקטייל קטן בגווני נחושת או זהב ולהניח עליו עציץ או מגבות מגולגלות. 

מנגד, בחצר רחצה מודרני יש להעדיף ריהוט תלוי בעל קו נקי וישר בגוון אחיד וחלק, בעוד שלחדר רחצה כפרי יתאימו ארונות מעץ מלא בעלי חזות טבעית, מרשימה ונעימה.

כלי סנטריה איכותיים ומעוצבים לאמבטיה

בכדי שחדר רחצה ישרת אתכם נאמנה לאורך זמן, חשוב להשקיע בפריטי סנטריה איכותיים עם עיצוב מתאים לסגנון החדר ומאפייניו, כפי שניתן לראות בדוגמאות הבאות:

בחירת כיורים

בימינו ניתן למצוא כיורים בשלל גוונים, חומרים וצורות, מכיור נירוסטה אורבאני ועד כיור חרס כפרי. כמו כן, הכיורים יכולים להיות בגוונים מבריקים או מט בצבעים שונים, לרבות צבעים מיוחדים כמו ורוד או זהב. 

בנוסף, הם מוצעים בסוגים שונים כגון כיורים מונחים הניצבים על גבי משטחים מחומרים שונים כמו שיש או עץ, ומוצעים בשלל מידות וצורות כמו צורה אובלית, א-סימטרית, מרובעת, מלבנית וכדומה. ניתן גם לבחור בכיור משטח המסופק כיחידה יצוקה אחת שכוללת גם משטח המקיף את הכיור בכל צדדיו. 

בנוסף, ניתן למצוא בשוק כיורים חצי שקועים הבולטים מעל משטח שיש ומוצעים לא אחת בגוונים שונים לכיור ולמשטח.

בחירת אסלות

יש בשוק מגוון גדול של סוגי אסלות בשלל גוונים וצורות, מאסלות סטנדרטיות, לאסלון סמויות, אסלות תלויות, אסלות בידה, אסלות בסגנון עתיק, אסלות נמוכות ועוד.

בחירת ברזים

השוק גם מציע מבחר עשיר של סוגי ברזים בכל סגנון עיצוב שתוכלו לדמיין, החל מברזים בקו מודרני ועד ברזים בסגנון עתיק. בנוסף ניתן לבחור בברזים מתקדמים המווסתים טמפרטורה של מים, מציגים את מידת חום המים בצבעים שונים, כאלו הפועלים ללא מגע ועוד.

בחירה נכונה של אמבטיה

אמבטיות מוצעות במידות, צורות, חומרים וסוגים שונים, ובכדי לזכות בפריט מתאים ואיכותי יש לתת את הדעת על מספר פרמטרים בסיסיים:

צורה וגודל האמבטיה

יש אמבטיות בצורות ומדות שונות, כגון אמבטיות ג’קוזי גדולות, אמבטיות עגולות. מרובעות, מלבניות, קטנות, אמבטיות ישיבה ועוד. הבחירה בגודל וצורת האמבטיה מושפעת מהעדפות אישיות ומממדי החדר, כאשר לחדר בגודל סטנדרטי לרוב תתאים אמבטיה מלבנית.

סגנון האמבטיה

יש להתאים אמבטיה לסגנון עיצוב החדר. כך למשל, בחדר רחצה וינטאג’ מרווח וגדול ישתלבו אמבטיות שעומדות על רגליים free standing, ומנגד לחדר רחצה מודרני יכולה להתאים אמבטיה שקועה בעיצוב יוקרתי.

חומר גלם ממנו עשויה האמבטיה

בשוק מוצעות אמבטיות העשויות מפח מצופה אימייל או אקריל, שאיכותן ועמידותן נקבעת בהתאם לעובי דופנותיהן.

צנרת וברזי האמבטיה

יש לבחון את איכות הצנרת והברזים והיותם מציגים רמת בידוד גבוהה שמונעת כוויות בעת שימוש במים חמים.

מערכת ניקוז האמבטיה

חשוב לדאוג להתאמה בין האמבטיה למערכת הניקוז ובמידת הצורך לבצע שינויים במערך ניקוז.

סוגים שונים של מקלחונים

כיום יותר ויותר אנשים בוחרים במקלחון, בין אם במקום או כתוספת לאמבטיה, בהיותם חוסכים במקום ומספקים אמצעי יעיל, נוח ומהיר לרחצה. 

מקלחונים אלו מוצעים כפריטים בטוחים ותקניים עם קירות של זכוכית מחוסמת ובשלל סוגים ומידות, מהם כל אחד יכול לבחור בפתרון המתאים לצרכיו. המקלחונים נחלקים לשני סוגים עיקריים:

מקלחון חזית

מקלחון מלבני יחסית גדול הממוקם לאורכו של קיר מרכזי בחדר הרחצה, המוצע עם דלת אחת או שתיים בפתיחת ציר או עם פתיחת מסילה.

מקלחון פינתי

מקלחון המוצב פינת החדר בין שני קירות, המנצל באופן מרבי חלל נתון. מקלחונים אלו מוצעים בשלל עיצובים וצורות, לרבות מקלחונים ישרי זווית, מעוגלים, עם צירים או דלתות הזזה הנעות על גבי מסילה תחתית או עילית. 

ספסל ישיבה

רצוי לתכנן ספסל ישיבה בנוי במקלחת גם כדי להתפנק ולעיתים כמענה לצורך רפואי.

תכנון גודל המקלחון

במידה וגודל החדר מאפשר, עדיף לבנות מקלחון גדול באורך 180 ס”מ המאפשר 2 ראשי גשם עם אינטרפוץ 3 דרך לכל אחד, כאשר האחד מיועד  לישיבה על הספסל ויוצא מהקיר בגובה מותאם והשני מיועד לעמידה ויוצא מהתקרה.

תוספות יעילות למקלחון

פריטים לא יקרים שיקפיצו את חדר הרחצה הם מפשיר אדים למראה ומחמם מגבות. המחיר של פריטים אלו שווה לכל נפש וחוויית המשתמש מועצמת מאד.

בחירת גופי תאורה לחדרי אמבטיה

תאורה בחדר האמבטיה נדרשת לספק מענה פרקטי לצרכים שונים כמו צחצוח שיניים,  גילוח ומריחת קרם. מצד שני, יש גם צורך בתאורת אווירה רכה ונעימה המשפרת את חוויית הרחצה. 

לשם כך יש להתקין בחדר הרחצה גופי תאורה ממוקדים, בייחוד משני צידי המראה שמעל הכיור, לצד תאורה כללית עם אור נעים ורך.

מערכות אוורור מתאימות לחדר האמבטיה

בהיות חדר המקלחת והשירותים מתחם קטן וסגור הצובר לחות, רטיבות וריחות, חשוב לדאוג שהוא יהיה מאוורר כיאות. יחד עם זאת, בחדרי אמבטיה רבים החלון אינו גדול דיו כדי לאוורר החלל ואף יש חדרים ללא חלון חיצוני בכלל. 

בחללים אלו יש צורך בתוספת של מערכת אוורור המורכבת ממאוורר ותעלת אוורור השואבת את האוויר הלח מהחדר החוצה ומייבשת אותו.

חימום תת רצפתי לחדרי אמבטיה

במידה והחדר גדול מהממוצע, כדאי לשקול חימום רצפתי רק לחדר האמבטיה עם פאנל שליטה נפרד בכניסה לחדר. זה הרבה יותר זול ממה שרובנו חושבים.

אבזרים לחדר האמבטיה לטאץ' הסופי

בכדי לתת לחלל טאץ’ סופי, בעת עיצוב מקלחות וחדרי שירותים יש לתת את הדעת ולתכנן מקום גם לאבזרים שונים כמו  מתלה מגבות, סבוניות, מברשת לאסלה, מתלה לנייר טואלט, ידיות לארונות, קופסא לטישו, פח אשפה ועוד. 

פריטים אלו מוצעים בשלל עיצובים וחומרים, החל מעיצובים סטנדרטיים חסית זולים ועד לעיצובים ייחודים, מקוריים ויוקרתיים. בכדי למנוע עומס יתר מומלץ לבחור אבזרים בסגנון וגוון אחיד. 

לשירותי עיצוב נוספים חזור לעמוד הבית >

חצר מונגשת

רוצה שהבית יתאים את עצמו אליך?

למידע נוסף מלא/י פרטים

לפגישת ייעוץ ראשונית