דגשים בסיסיים לגבי עיצוב מטבחים

בשעה טובה, אתם עומדים לשפץ ולחדש את מטבח ביתכם. אבל חשוב שתבינו שעיצוב מטבח אינו עניין של מה בכך, בהיותו מורכב משורה ארוכה של גורמים שיש לקחת בחשבון. לכן, לפני שאתם ניגשים למלאכה כדאי שתכירו היטב את הנושא ותשקיעו הרבה מחשבה בתכנון נכון של המטבח על פרטיו השונים. ובכך תבטיחו קבלת מרחב מעוצב ונוח לשימוש. בכדי לסייע לכם להתחיל בתכנון ועיצוב מטבח, לפניכם כמה דגשים בסיסיים בנושא מורכב זה: 

השמים הם הגבול 

אין גבול לאפשרויות של עיצובי מטבחים ולמידת ההשקעה בהם, בחומרים שלהם, הרהיטים והמוצרים שהם מכילים, הרכבתם, חזותם וכדומה. במקביל, גם העלות של עיצוב מטבח אינה אחידה ויכולה להסתכם באלפי שקלים ולעלות לעשרות אלפים ויותר. לכן, בתור התחלה הגדרת מסגרת תקציב מאוד חשובה ומסייעת להבין את האפשרויות העומדות בפניכם לעיצוב מטבח.

סגנון עיצוב 

השוק מציע אפשרויות רבות עבור עיצוב מטבחים בסגנונות שונים שניתן גם לשלב ביניהם, בין אם מטבח כפרי, מודרני, קלאסי ועוד. הבחירה בסגנון העיצוב של המטבח נובעת משילוב של העדפות אישיות לצד התאמה לסגנון עיצובו של הבית, בייחוד מרחבים קרובים למטבח כמו פינת אוכל וסלון. כמו כן, סגנון העיצוב של המטבח ישפיע באופן ישיר על סוג החומרים שהוא יכיל, מרכיבי המטבח, התאורה שתבחר עבורו וכיוצא בזאת. בהיות המטבח מתחם שמיועד לשרת אותנו לתקופה ממושכת, עדיף לבחור בסגנון עיצוב על זמני, שאינו מבוסס על טרנדים חולפים וזמניים. אז אם אתם בכל זאת רוצים לתת למטבח שלכם מגע אופנתי, בטאו אותו בפריטים פשוטים ויחסית לא יקרים להחלפה, כמו וילונות, גופי תאורה, כלי אוכל וכדומה.

בחירת מעצב פנים

בחיפוש אחר מעצב מטבחים חשוב לבחור באיש מקצוע מומלץ ומנוסה, המתמחה בעיצוב מטבחים בסגנון המועדף עליכם. כמו כן יש לבחור באיש מקצוע בהתאם לעלות שירותיו, מידת זמינותו ומעורבותו בפרויקט, ויכולתו לספק מענה אישי לכל חלל ולכל לקוח. מעבר לכך חשוב להציג בפני המעצב כמה שיותר פרטים אודות הצרכים ורצונות שלכם הקשורים לסביבת המטבח. פרטים אלו יעניקו מצע לתכנון נכון של מטבח המותאם במדויק עבורכם.

תכנן לפי צרכים 

תכנון נכון של מטבח, גודלו ואופן חלוקת המרחב שלו, נדרש להתאים לצרכי בעליו במטרה ליצור מתחם נוח לשהייה ושימוש. בין היתר יש להתחשב בצרכי אחסון, אזורי הסבה, אופי ומידת הפעילות במטבח, מספר נפשות שיעשו בו שימוש, מוצרים שהוא יכיל, התאמת בטיחותו למשתמשים בו כמו ילדים, קשישים או בעלי מוגבלויות וכדומה.

סידור המטבח 

בכדי להפוך את המטבח למרחב יעיל ונוח לבישול ושימוש, יש לסדרו באופן נכון והגיוני. סידור זה מושפע מגורמים שונים לרבות גודל וצורת המטבח, יחסו לחללים אחרים, פתחי מעבר וחלונות, נקודות מים וחשמל, צרכי אחסון, הרגלי בישול והתנהלות אישיים ועוד. חשוב לדעת כי הבסיס לסידור נכון של מטבחים הוא מערכות הגומלין שבין הכיריים, המקרר והכיור, המהווים שלושה אלמנטים בסיסיים בכל מטבח. הם נדרשים להיות קרובים אחד לשני, עם מעבר נוח ופשוט ביניהם. סביב שלושת אלמנטים אלו יתווספו פריטים נוספים כמו מדיח כלים, ארונות, שולחן אוכל, משטחי עבודה, מכונת קפה, מיקרוגל ועוד.

חומרים במטבח 

סגנון עיצובו של המטבח, מידת הנוחות לעבוד בו ולנקות אותו, וגם מידת עמידותו, נשענים רבות על סוג החומרים שנבחרים עבורו כמו עץ טבעי או מעובד, מתכת, זכוכית וכדומה. לכן, בתור התחלה חשוב לבחור בחומרי גלם עמידים ואיכותיים לכל חלקי המטבח, בין אם מדובר במשטחי עבודה, חיפויי קירות, ארונות, ריצוף, מדפים ועוד.

צבעוניות 

בהיותו חלל מרובה פריטים, כדי ליצור סדר בעיניים מומלץ לבחור בגוון אחד מוביל עבור חלל המטבח אשר יתבטא בארונות החדר, משטחי העבודה שלו, ריצוף , קירות וגם בגוונים של מוצרי חשמל גדולים כמו מקרר. הצבע הנבחר יושפע מסגנון עיצוב המטבח. למשל, במטבח כפרי לרוב צבעי עץ טבעי ושמנת יהיו הדומיננטיים, בעוד שבמטבח מודרני גווני לבן או אפור יהיו לרוב המובילים.

פתרונות אחסון 

מטבח נדרש לאחסן כמות רבה של פריטים שונים, לרבות כלי אוכל ובישול, כוסות, סירים ומחבתות, כלי אחסון, מזון, תבלינים, חומרי ניקיון, מגבות ועוד. לכן, תכנון נכון של מטבח שם דגש מיוחד על צרכי האחסון בהתאם לסוג וכמות פריטים שהוא יכיל. לשם כך מטבחים כוללים פתרונות אחסון מגוונים, כדוגמת ארונות, מגירות, מתלים, נישות ומדפים. פתרונות אלו ינצלו באופן נכון מרחב נתון מעל ומתחת לגובה משטח העבודה, באופן שהוא גם נוח וגם אסטטי.

ארונות למטבח 

יש הרבה מאוד אפשרויות לעיצובים של ארונות מטבח, אותם חשוב להכיר ולבחור את המתאימים ביותר להעדפות, צרכים והגדרות תקציב. כך למשל, דלתות הארונות יכולות להיות עשויות מעץ מלא, עץ סנדביץ עם גימור של פורמייקה HPL שבטכנולוגיה החדשה נראה מדהים והרבה פחות יקר מעץ מלא, צביעה בתנור, וכן דלתות מזכוכית וחומרים נוספים. חלקם הפנימי של הארונות יכול להיות עשוי מסיבית דחוסה או פלטות סנדוויץ', ויש גם יש לבחור בעבודות פרזול מתאימות לארונות עבור צירים, מסילות וידיות.

תכנון תאורה 

תאורה מהווה אלמנט מהותי בעיצוב מטבחים, הנדרש לצרכים שונים כמו בישול, אכילה, אווירה וכדומה. לאזורי עבודה יש צורך בפיזור תאורה ישירה, בהירה וחזקה, למשל בעזרת פסי לד וספוטים וחשוב למקמם כך שלא יווצר צל על משטחי העבודה. לעומת זאת, תאורת אווירה במטבח יכולה להיות בדמות תאורה עם דימר מרכזית, או באזורים שונים שרוצים להדגיש כמו מעל לאי או דלפק או מעל לשולחן אוכל. בנוסף, במטבחים פתוחים יש לתכנן גופי תאורה על המיקום והזווית שלהם, כך שישתלבו עם גופי תאורה בחללים אחרים ולא יפריעו אחד לשני.

וזה עוד לא הכול 

עיצוב פנים מטבחים נדרש לקחת בחשבון עוד פרטים נוספים, שקצרה היריעה מלפרטם. מדובר בפרטים כגון תכנן ועיצוב אי במטבח, תכנון חלונות במטבח, בחירת וילונות ותריסים, בחירת כיור, סוג משטח עבודה, עיצוב פינת אוכל, תכנון מזווה, בחירה נכונה של מוצרי חשמל וגז, חיפוי קירות וריצוף המטבח ועוד.

 

לשירותי עיצוב נוספים חזור לעמוד הבית >

WhatsApp chat
דילוג לתוכן