תכנון בית פרטי נכון ומוצלח

ההחלטה לבנות בית היא מהיותר משמעותיות וחשובות שאדם מקבל בחייו הפרטיים. הבית נועד לשרת את בעליו למשך עשרות שנים ובתור שכזה הוא נדרש בתכנון נכון ומוקפד, המותאם למאפייני הדיירים, רצונותיהם וצרכיהם. על יסודות תכנון בית פרטי נכון ומוצלח יוסבר להלן.

בדיקת נתוני השטח טרם קנייתו

בחירת שטח לבניית ביתכם מהווה צעד ראשוני חיוני ובעל חשיבות רבה, המשפיע באופן ישיר על מאפייני הבניה ועל איכות החיים. בחירה זו של מגרש כוללת מספר פרמטרים מהותיים שיש לקחת בחשבון:

תוכניות עתידיות

חשוב להבין שדברים הנראים כיום בהחלט יכולים להשתנות בהמשך,  וגם אם מצאתם מגרש מושלם באזור שקט יתכן שבעוד מספר שנים הרחוב יהפוך לסואן ורועש. 

לכן בחירת מגרש דורשת לבחון בועדות מקומיות תוכניות עתידיות לאזור בו אתם מתכננים לבנות את הבית, למשל תוכניות לציר תנועה ראשי, בניית מגדלי דירות, מוסד חינוך, מרכז קניות וכדומה. 

הכרת תוכניות עתידיות אלו לסביבת הבית המתוכנן תימנע הפתעות לא נעימות שיפחיתו את איכות החיים ואת ערך הנכס.

מידות וצורה

גודלו של מגרש מהווה שיקול בסיסי בבחירתו, כאשר בימינו קשה למצוא מגרשים בגודל העולה על חצי דונם. כמו כן יש חשיבות לצורת המגרש והפרופורציות שלו, כאשר בעיקרון ככול שמגרש יותר מלבני, צר וארוך כך הוא נחשב ליותר מורכב לתכנון ובניה.

כיווני אור ורוח

בכדי לזכות בבית עם נתונים טבעיים טובים חשוב לבחון את כיווני חזיתות המגרש וכמות האור והאוויר שהם מקבלים. בייחוד יש להעדיף חזית דרומית גלויה המספקת בעונת החורף אור ושמש לבית ואשר בקיץ ניתן ליצור בה הצללה באמצעים שונים. 

כמו כן, ככל שיש לשטח יותר כיווני אוויר כך גדלה יכולתו בעונה החמה לצנן את הבית באופן טבעי.

נוף שסובב את המגרש

נוף הנשקף מהבית ועוטף את המגרש הינו גורם מהותי עבור רבים. הנוף הנשקף משתנה בהתאם לסביבת מגורים, עירונית או כפרית, וכן בהתאם למיקום הבית, בין אם הוא במרכז שכונה, בקצה שלה, ליד פארק ציבורי וכדומה.

גורמים המשפיעים על תכנון בית פרטי

חשוב להבין כי תכנון בתים פרטיים הינו הליך מורכב הנדרש לקחת בחשבון שורה ארוכה של פרמטרים. העיקריים שבהם הינם:

צרכים ורצונות

לכל אחד יש רצונות וצרכים שונים עבור ביתו הפרטי, אותם יש להכיר, להבין וליישם בתוכניות של הבית. בין היתר רצונות אלו ניכרים בסגנונות בניה ועיצוב מועדפים, בין אם מודרני, כפרי, קלאסי, ים תיכוני, אוריינטאלי וכדומה. 

כמו כן יש להתחשב בצרכי בעלי הבית, מספר וגיל נפשות, סגנון ואורח חיים, התנהלות שוטפת, תחומי עניין, צרכים מיוחדים ועוד.

הגדרות תקציב

בימינו ניתן לבנות בית פרטי בכל מפרט מבוקש, מבית פשוט ובסיסי ועד לבית מתקדם, ייחודי ויוקרתי, כאשר לא אחת הבחירה במפרט הבית תלויה במסגרת תקציב לפרויקט וסדרי עדיפויות של בעלי הנכס. 

כך למשל, יש מי שיעדיף להשקיע יותר בעיצוב הגינה, יש מי שחשוב לו ריצוף יוקרתי ולאחרים חשוב מטבח מאובזר.

נתוני השטח

גם נתוני השטח וסביבתו משפיעים על תכנונו של הבית, גודלו וצורתו, רמת בידוד ואיטום נדרשת, מידת פרטיות ועוד.

דרישות החוק

תכנון בית פרטי נדרש להתאמה לדרישות החוק המורכבות, החל מדרישות בנייה כלליות ועד דרישות בנייה ספציפיות של ועדת תכנון ובניה מקומיות לאזור, שכונה ורחוב מסוימים. 

כך למשל, יש צורך לשמור על רווח נאות בין גבולות הבית לזה של השכנים, ולא אחת יש מגבלה על גובה מותר של בית פרטי, ולעיתים אף קיימת מגבלה עבור חזותו.

תכנון מעטפת הבית

תכנון מעטפת הבית נועדה לספק מענה לצרכים אסטטיים ופרקטים כאחד. מבחינה אסטטית יש לתכנן בית בהתאם לסגנון עיצוב מבוקש הניכר בצורת עיצוב המעטפת, חומרים וצבעים הנבחרים עבורה. 

כך למשל, יש הבדל בין חזות בית כפרי מעץ או טיח גס וגג רעפים, לבין חזות בית מודרני עם מעטה אחיד וקווים ישרים ונקיים. 

מעבר לכך, תכנון מעטפת הבית מושפע משיקולים פרקטיים שונים, כמו רמות בידוד ואיטום מבוקשות, כיווני אור ואוויר, מניעת חדירת רעש וזיהום לבית, יצירת מרחב פרטי, התאמה לתקנות בניה וכדומה.

תכנון המרחב החיצוני

היתרון שיש לבתים פרטיים על פני דירות הינו במרחב החיצוני שלהם, היוצר עוד סביבת מחייה. בכדי לממש את היתרון הזה יש לדאוג לתכנן בית פרטי עם קשר נכון, הרמוני, זמין, מזמין, אסטטי ונוח בין מרחב פנימי וחיצוני, המשפר גם את חדירת האור והאוויר לבית.  

קשרים אלו נוצרים בין היתר על ידי תכנון נכון של מפתחים המחברים בין החוץ לפנים, כמו חלונות גדולים לגינה, או חיבור בין הסלון למרפסת של החצר. 

כמו כן הם נוצרים על ידי בחירה תואמת של חומרים ופריטים במרחב החיצוני, בסגנון ואמירה דומים לאלו של המרחב הפנימי של הבית – בין אם מודרני, כפרי או אחר.

כמו כן יש חשיבות לתכנון נכון של החצר והגינה באופן יעיל, המתאים לנתוני המבנה וצרכי בעלי הבית. 

כך למשל, יש לבחור בצמחייה מתאימה לתנאי הסביבה, חסכונית בצריכת המים שלה ולתכנן עבור מערכת השקיה וניקוז נאותה. 

כמו כן יש לתכנן בחצר אזורי הסבה מתאימים, ולמקם נכון פרטים שונים כמו גופי תאורה, דק, פרגולה, בריכה, מחסן פינת משחק, פינת מנגל וכיוצא בזאת.

תכנון פנים נכון של הבית

לאחר בחירת המגרש ובהתאם לנתוניו וצרכי דייריו ניתן לעבור לתכנון הבית עצמו, כאשר תכנון בתים פרטיים נחלק לשני מרכיבים עיקריים: תכנון של המעטפת ותכנון חללים פנימיים. 

בעת תכנון המרחב הפנימי והחיצוני יש לתת את הדעת על ניצול מרבי של שטח נתון, ולחלוקת המרחב לחללים ציבוריים ופרטיים ויצירת הפרדה ביניהם. 

החללים הציבוריים של הבית כוללים את המבואה, סלון, מטבח, פינת אוכל, שירותים לאורחים, מרפסת, בריכת שחייה וכדומה, בעוד שהחללים הפרטיים כוללים חדרי ילדים, חדר שינה של ההורים, חדר ארונות, חדרי אמבטיה ושירותים, חדר כביסה, פינת משפחה, חדר עבודה, מרפסת פרטית וכדומה.

ההפרדה בין המרחב הפרטי לציבורי נוצרת קודם כל על ידי דלתות וחציצות, וכן בעזרת חללים מקשרים כמו מסדרונות וחדרי מדרגות, ועל ידי יצירת ריחוק והפרדה בין מרחב פרטי לציבורי. כך למשל, עדיף שחדר השינה של ההורים לא יפנה ישירות לסלון הבית.

סגנונות עיצוב מובילים

אחד השיקולים המהותיים בתכנון של בתים פרטיים הינו סגנון עיצובם, כאשר הבחירה בין סגנונות העיצוב השונים הינה אישית ונקבעת משילוב של העדפות אישיות, נתוני מבנה ואורחות חיים. 

לא אחת עיצוב בית גם מבוסס על שילוב של מספר סגנונות, כאשר בין המובילים בארץ ניתן למצוא:

מודרני

בסגנון עיצוב מודרני האסטטיקה של הבית נובעת מהפונקציונאליות שלו לצד הנחה שפחות זה יותר. תכונות אלו מובילות לסגנון עיצוב עכשווי ואלגנטי, עם קו ישיר ונקי נטול עיטורים, ועם העדפה למרחבים כמה שיותר פתוחים ומוארים, בגוונים אחידים כמו אפור ולבן.

כפרי

סגנון עיצוב כפרי עושה שימוש בחומרים טבעיים כמו עץ ואבן עם מראה פשוט, חם ובייתי, ועם העדפה לגוני שמנת וחום. סגנון זה לא אחת נוטה למראה טבעי מחוספס עם גימורים גלויים לצד תאורה רכה טבעית או מלאכותית.

קלאסי

סגנון עיצוב יוקרתי ואלגנטי השם דגש על אלמנטים קישוטיים מפוארים כמו פיתוחי עץ או נברשות גדולות.

רטרו 

סגנון עיצוב השואב השראה מימים עברו, בייחוד משנות החמישים עד השבעים של המאה עשרים.

מגמה ירוקה 

עם עליית המודעות לאיכות הסביבה עולה גם הביקוש לעיצוב בתים ירוקים מחומרים ברי קיימא או ממחוזרים, התומכים בסביבת מגורים בריאה וחסכונית.

סגנונות נוספים 

יש לא מעט סגנונות נוספים לעיצוב בית, לרבות סגנון עיצוב ים תיכוני, בית סגנון פרובנס, בסגנון יפני, בסגנון אמריקאי, בסגנון וינטאג', אקלקטי ועוד.

 

לשירותי עיצוב נוספים חזור לעמוד הבית >

דילוג לתוכן